جنبه‌های هوش مصنوعی با بسیاری از پروژه‌های اخیر ارزهای دیجیتال مرتبط است. توکن‌های دیجیتال در بلاک چین که توسط پروژه‌های Web3 که هوش مصنوعی را در راه‌حل‌های خود گنجانده‌اند، به عنوان توکن‌های هوش مصنوعی (AI) شناخته می‌شوند. این توکن ها ممکن است شامل مبادلات غیرمتمرکز، سیستم های هوش مصنوعی مولد و پروتکل های سرمایه گذاری مبتنی بر هوش مصنوعی باشند.

به بیان ساده، توکن‌های رمزنگاری هوش مصنوعی، ارزهای دیجیتالی هستند که از هوش مصنوعی در برخی ظرفیت‌ها برای افزایش امنیت، تجربه کاربر، مقیاس‌پذیری یا چندین جنبه دیگر استفاده می‌کنند. از نظر تئوری، هوش مصنوعی ممکن است برای افزایش اتوماسیون، افزایش کارایی و بهبود سیستم های رمزنگاری متعدد برنامه ریزی شود.

توکن‌های هوش مصنوعی همچنین می‌توانند ارزهای دیجیتالی باشند که برای تامین انرژی پروژه‌ها یا برنامه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، مانند صرافی‌ها یا بازارهای غیرمتمرکز، خدمات ایجاد تصاویر یا متون، پروتکل‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر هوش مصنوعی و غیره استفاده می‌شوند. به دلیل افزایش علاقه به فناوری هوش مصنوعی، توکن های هوش مصنوعی بسیار محبوب شده اند.

این امر با راه اندازی ChatGPT و ربات های چت با هوش مصنوعی در اوایل سال 2023 انجام شد. به عنوان مثال، این افزایش علاقه باعث شد تا توکن Fetch (FET) تقریباً 95 درصد طی 30 روز افزایش یابد. ChatGPT، یک چت ربات هوش مصنوعی از OpenAI، با قابلیت های چشمگیر هوش مصنوعی خود، پس از معرفی خود در ژانویه 2023، جهان را مجذوب خود کرد و انواع مختلفی از کاربردهای جدید را باز کرد. به عنوان مثال، ChatGPT ثابت کرده است که در نوشتن ایمیل، پست های وبلاگ، اسکریپت ها و حتی برنامه نویسی عالی است!

این امر به شدت علاقه به سیستم های هوش مصنوعی، به ویژه هوش مصنوعی مولد را افزایش داد. به عنوان مثال، گوگل قصد دارد Bard، چت ربات هوش مصنوعی خود را در واکنش به ChatGPT معرفی کند. این علاقه به هوش مصنوعی باعث شده است که ارزش توکن های متعلق به پروژه هایی که از آن در محصولات خود استفاده می کنند در بازار ارزهای دیجیتال افزایش یابد. از آن زمان، توکن‌های هوش مصنوعی از مبادلات غیرمتمرکز گرفته تا پروتکل‌های سرمایه‌گذاری به طور فزاینده‌ای محبوب شدند.

کسب اطلاعات بیشتر: 10 ارز دیجیتال برتر برای استخراج در سال 2023 

شاید مهم‌تر از آن، محبوبیت سریع ChatGPT، شور و شوق را برای پتانسیل فناوری هوش مصنوعی در بین سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال و غیرعضو جامعه برانگیخته است. مایکروسافت اخیراً سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری در OpenAI، شرکت پشتیبان ChatGPT را فاش کرده است که باعث افزایش علاقه شده است. با ظهور ChatGPT در اواخر سال 2022، برخی از توکن‌های رمزنگاری با افزایش 75 درصدی یا بیشتر مواجه شدند و برای تعداد معدودی از توکن‌های هوش مصنوعی، این سودها به رشد خود ادامه دادند. در اوایل فوریه 2023، ارزش بازار تمام توکن های هوش مصنوعی تنها حدود 1.6 میلیارد دلار بود که در مقایسه با بازار بزرگتر ارزهای دیجیتال ناچیز بود. با این حال، این به سرعت در حال گسترش است، به خصوص که سرمایه گذاران نهادی همچنان به سرمایه گذاری در هوش مصنوعی ادامه می دهند.

بر اساس چندین پیش بینی کارشناسان برای صنعت ارزهای دیجیتال، توکن های هوش مصنوعی آینده درخشانی دارند. بازار غیرمتمرکز هوش مصنوعی، سازمان‌های مستقلی که از هوش مصنوعی پشتیبانی می‌کنند، و مدیریت پورتفولیو همگی می‌توانند توسط توکن‌های هوش مصنوعی شکل بگیرند. مایکروسافت در ایجاد ChatGPT OpenAI مشارکت داشت و بودجه آنها نشان می دهد که هوش مصنوعی اینجاست. اگرچه ازدواج هوش مصنوعی و ارزهای دیجیتال هنوز قطعی نیست، اما دیدن این که چگونه این پیشرفت‌های فناوری با یکدیگر همکاری می‌کنند تا جهان را تغییر دهند، جذاب خواهد بود. Developcoins، یک شرکت متخصص در توسعه توکن، در حال حاضر در حال انجام تحقیقات عمیق در مورد توسعه توکن AI است و ممکن است به زودی راه حل های تجاری جامعی بر اساس توکن های AI ارائه دهد.