CAD مخفف نرم افزار طراحی به کمک کامپیوتر است. به عبارت ساده، اینها برنامه های کامپیوتری هستند که به کاربران اجازه می دهند مدل های سه بعدی و نقشه های دو بعدی محصولات را در مرحله طراحی ایجاد کنند. نرم افزار CAD ابزاری عالی برای تجسم مفهوم محصول و ایجاد مستندات لازم برای تولید است.

کسب اطلاعات بیشتر: بهترین نرم‌افزار مهندسی برای تحلیل سیالات 

اما خرید یا اشتراک برنامه های 2 بعدی و سه بعدی CAD ممکن است گران باشد. علاوه بر این، گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد که یافتن تناسب مناسب به خودی خود یک کار دشوار است.

به همین دلیل است که ما این مقاله را ایجاد کردیم که برخی از بهترین نرم افزارهای رایگان CAD را فهرست می کند. علاوه بر این، ما برخی از نسخه های آزمایشی را برای شناخته شده ترین برنامه های CAD قدرتمند اضافه کرده ایم.

چه چیزی نرم افزار طراحی به کمک کامپیوتر را برای مهندسان ضروری می کند؟

نرم افزار طراحی به کمک کامپیوتر تقریباً به طور کامل جایگزین پیش نویس دستی شده است. نرم افزار CAD از لوکس بودن در طراحی، اکنون ابزار طراحی پیش فرض در تمام بخش های مهندسی است.

در سال‌های اخیر، توانایی آن برای اطمینان از ارتباط/همکاری از طریق ذخیره‌سازی ابری و ادغام یکپارچه با سیستم‌های CAM و CAE، به طور قابل‌توجهی گسترش و فراگیر بودن آن را در فضای طراحی افزایش داده است. این نرم افزار به ما اجازه می دهد تا طرح های سه بعدی بسیار پیچیده ای ایجاد کنیم که می توانند از امکانات CAM امروزی نهایت استفاده را ببرند و نتایج واقعا شگفت انگیزی را ارائه دهند.

نرم افزار طراحی به کمک کامپیوتر بسیاری از قابلیت های اضافی مانند تجزیه و تحلیل، اصلاح و بهینه سازی طراحی را قبل از ساخت فراهم می کند. طراحان می توانند هر گونه خطای طراحی در مدل های سه بعدی را قبل از شروع مرحله ساخت اصلاح کنند. ایجاد تغییرات کوچک برای مشاهده چگونگی بهبود زیبایی شناسی و عملکرد کلی محصول بسیار آسان شده است.

همه این مزیت‌های بزرگ با کم یا بدون معایب، نرم‌افزار 2D و 3D CAD را به یک ضرورت در تنظیمات طراحی مدرن تبدیل کرده است.

چگونه بهترین نرم افزار CAD را انتخاب کنیم؟

انواع مختلفی از برنامه های CAD در بازار موجود است. بهترین نرم افزار CAD برای یک برنامه موردی به مورد تغییر می کند زیرا به عوامل زیادی مانند قابلیت مورد نظر، قیمت، کاربرد و سهولت یادگیری بستگی دارد. برای انتخاب نرم افزار CAD مناسب برای خود باید سوالات زیر را از خود بپرسید.

هدف چیست؟

این مهمترین عاملی است که بهترین نرم افزار CAD را برای نیازهای فرد تعیین می کند. شرکت‌ها نرم‌افزار CAD را با در نظر گرفتن مخاطب هدف خاصی ایجاد می‌کنند.

برخی از نرم افزارها با قابلیت های زیادی طراحی شده اند که می توانند در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار گیرند (نرم افزارهای همه منظوره مانند SolidWorks)، در حالی که برخی دیگر با تمرکز بر روی جایگاه های خاص مانند طراحی خودرو طراحی شده اند (مانند CATIA).

اکثر نرم افزارهای رایگان CAD تمرکز خاصی ندارند اما هنوز با یکدیگر متفاوت هستند.

به چه ویژگی هایی نیاز دارید؟

نرم افزار مدرن CAD طیف گسترده ای از ویژگی ها را ارائه می دهد. برخی از نرم‌افزارها می‌توانند واقعاً حجیم شوند و از کاربر تقاضای ذخیره‌سازی و قدرت پردازش رایانه بیشتری داشته باشند. اما اگر تجزیه و تحلیل المان محدود، بهینه سازی توپولوژی، طراحی مولد و غیره همگی بخشی از جریان پروژه شما هستند، این ویژگی ها را می توان در بسیاری از بسته های CAD یافت.

بهتر است ویژگی هایی را انتخاب کنید که بیشترین ارتباط را با برنامه ای که نرم افزار تحت آن قرار می گیرد دارد. نوشتن لیستی از ویژگی های مورد نظر شما می تواند به طور قابل توجهی جستجو برای نرم افزار CAD مناسب را برای شما محدود کند.

سطح تخصص

اگر دانشجو و/یا مبتدی هستید، شاید بهتر باشد با نرم افزار CAD با منحنی یادگیری کوتاه شروع کنید. ویژگی هایی که به مبتدیان کمک می کند باید در اولویت قرار گیرند. اینها هستند:

 • یک رابط یکنواخت در سراسر برنامه
 • مطالب آموزشی رایگان
 • یک انجمن آنلاین فعال برای سوالات رایج

اگر کاربر پیشرفته ای هستید، باید به ویژگی هایی مانند:

 • مجموعه ویژگی های برنامه CAD تمام نیازهای شما را برآورده می کند
 • این به طور بومی با راه حل های مرتبط مانند شبیه سازی قابل همکاری است
 • می تواند تمام فرمت های فایل مربوطه را وارد / صادر کند
 • تیم توسعه فعال است و به طور منظم ویژگی های جدیدی را برای همگام شدن با آخرین روندها معرفی می کند

نرم افزار رایگان سه بعدی CAD

ما با نرم افزار 3D CAD شروع خواهیم کرد. ویژگی های پیشرفته 3D CAD به ابزارهای ضروری از نقطه نظر مهندسی مکانیک تبدیل شده است. در مجموع، ثابت شده است که این امر در مقایسه با برنامه‌های طراحی دوبعدی، روند طراحی را تا 45 درصد سرعت می‌بخشد.

اما این برنامه های CAD ممکن است پرهزینه باشند. در بسیاری از موارد، هزینه اشتراک ماهانه نرم افزار 3D CAD می تواند به طور قابل توجهی بالاتر از هزینه طول عمر یک جایگزین 2D CAD باشد. این باعث می شود که بسیاری از کاربران به دنبال نرم افزار رایگان سه بعدی CAD یا نرم افزار حرفه ای با دوره های آزمایشی طولانی باشند.

ما فهرستی از برنامه‌های CAD سه بعدی را گردآوری کرده‌ایم که یا رایگان هستند، دوره‌های آزمایشی طولانی دارند یا هزینه نسبتاً پایینی دارند. اگر به دنبال یک برنامه 3D CAD عالی هستید، می توانید یکی را از اینجا انتخاب کنید:

 • OnShape
 • Fusion 360
 • FreeCAD
 • Sketchup
 • Autodesk Inventor
 • SolidWorks
 • Solid Edge

Onshape

Onshape یک نرم افزار CAD سه بعدی است که توسط تیمی طراحی شده است که در ابتدا برای SolidWorks کار می کرد. در میان نرم افزارهای مدل سازی پارامتریک سه بعدی کاملا رایگان، Onshape یکی از بهترین هاست. ترجیح دادن این نرم افزار CAD نسبت به رقبای خود برای مدل سازی سه بعدی مزایای بسیار مفیدی دارد.

برای شروع، Onshape مدلسازی پارامتریک دارد. این به این معنی است که درخت ویژگی هر عملیات (سابقه مدل) را برای پشتیبانی از ویرایش های مورد نیاز ثبت می کند. Onshape یک مدل‌ساز سه بعدی پر از ویژگی‌ها است که با بسیاری از گزینه‌های پولی همتراز است. بله، ممکن است همه ویژگی‌ها را نداشته باشد (مثلاً از FEM پشتیبانی می‌کند) در ابتدای راه‌اندازی، اما می‌توان آن‌ها را به راحتی از طریق برنامه‌های شخص ثالث از فروشگاه App اضافه کرد. بسیاری از برنامه های موجود در فروشگاه App آن نیز رایگان هستند.

علاوه بر این برنامه ها، Onshape می تواند اسکریپت های ویژگی را از جامعه بارگیری کند تا هندسه سفارشی ایجاد کند. کاربران همچنین می توانند کد خود را برای آن بنویسند. این ویژگی اسکریپت ها امکان دسترسی سریع به قطعات با طراحی دشوار را فراهم می کند.

Onshape یک نرم افزار مدل سازی سه بعدی کاملا مبتنی بر ابر است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که برای یک حساب کاربری ثبت نام کنید و شروع به استفاده از آن کنید. بدون نصب، فقط وارد شوید.

کاملاً مبتنی بر ابر بودن چندین مزیت دارد. یکی از اینها عملکرد ذخیره خودکار است. به دلیل ترس از دست دادن کار، نیازی به پس انداز منظم نیست. همچنین به کاربران کمک می کند هنگام کار از خانه از جایی که کار را ترک کردند ادامه دهند. همچنین، نرم افزار CAD هرگز خراب نمی شود زیرا مستقل از سخت افزار رایانه ای است که روی آن استفاده می شود.

مزیت دیگر در دسترس بودن در همه پلتفرم ها است که به شما امکان اتصال به اینترنت را می دهد. این کار همکاری و کارایی ارتباط را نیز افزایش می دهد. مانند Google Docs کار می کند که در آن چندین کاربر می توانند از راه دور به یک سند دسترسی داشته باشند و به طور همزمان آن را ویرایش کنند. مطلقاً نیازی به ذخیره فایل‌ها برای اشتراک‌گذاری از طریق ایمیل یا کانال‌های دیگر نیست.

مزیتی که Onshape ارائه می دهد این است که چاپ STL با کیفیت را ارائه می دهد. فقط کسانی که از سایر نرم افزارهای رایگان CAD (مانند SketchUp) برای ایجاد فایل های STL برای ساخت قطعات پیچیده استفاده کرده اند، ارزش یک فایل STL ضد آب را درک خواهند کرد. Onshape فایل‌هایی را ایجاد می‌کند که برای روش‌های ساخت CNC مانند برش لیزری یا روش‌های ساخت افزودنی مانند پرینت سه بعدی مناسب هستند.

فرمت های فایل پشتیبانی شده

فایل های Parasolid، ACIS، STEP، IGES، CATIA v4، CATIA v5، CATIA v6، SolidWorks، Solid Edge، Inventor، Pro/ENGINEER، Creo، JT، Rhino، STL، OBJ، NX، glTF، 3MF، DWT، DXF، وارد می کند. و DWG.

صادرات Parasolid، ACIS، STEP، IGES، STL، Pro/ENGINEER، Creo، JT، Rhino، NX، JT، GTLF، Collada، PVZ، 3MF، OBJ، SolidWorks، DXF، DWG، PDF، SVG، PNG، JPEG، و DWT.

سیستم عامل

با توجه به اینکه یک نرم افزار CAD مبتنی بر ابر است، Onshape می تواند در همه پلتفرم ها مانند ویندوز، لینوکس و سیستم عامل مک استفاده شود. به طور مشابه، در دستگاه های iOS و همچنین اندروید به خوبی کار می کند.

قیمت گذاری

نسخه رایگان با محدودیت های کمی رایگان است. همچنین، می توانید برای یک دوره آزمایشی 14 روزه رایگان نسخه حرفه ای درخواست دهید.

برای نسخه پولی، سه بسته وجود دارد: Standard، Professional و Enterprise.

طرح استاندارد همچنین برای دانش آموزان، مربیان و علاقمندان رایگان است. OnShape همچنین طرح حرفه ای خود را به استارتاپ ها و کارآفرینان سخت افزاری بدون هیچ هزینه ای ارائه می دهد.

فیوژن 360

Fusion 360 یک نرم افزار 3D CAD/CAM/CAE/PCB مبتنی بر ابر است که برای اولین بار توسط Autodesk در سال 2013 منتشر شد. این نرم افزار به دلیل ویژگی های پیشرفته تا حد زیادی بهترین نرم افزار رایگان CAD در سراسر جهان محسوب می شود.

Fusion 360 با ارائه قابلیت هایی مانند طراحی مفهومی، شبیه سازی، رندر و ادغام CAM، نقاط بین طراحی و ساخت را به طور یکپارچه به هم متصل می کند. به این ترتیب، Fusion 360 برای کسب و کارهای کوچک تا متوسط ​​که به راه حلی برای یکپارچه سازی کل فرآیند تولید خود نیاز دارند، مناسب است.

Fusion 360 دارای یک رابط کاربری منظم و ساده است. استفاده از آن بصری و آسان است و برای کاربران مبتدی CAD مناسب است و در عین حال ویژگی‌های پیشرفته نرم‌افزار برتر را نیز در اختیار دارد.

راه‌اندازی سازمان با پالت‌ها، کاشی‌ها، منوها و نوار ابزارهایش در مقایسه با همتایان قدیمی Autodesk مانند Inventor کاملاً مدرن است. به عنوان مثال، منوی کلیک راست، ابزارهای پرکاربرد را به بالا می آورد و همچنین قابلیت کلیک و کشیدن را برای دسترسی سریع به ابزارهای رایج CAD ارائه می دهد.

مشابه Onshape، Fusion 360 یک نرم افزار CAD سه بعدی مبتنی بر ابر است. از قدرت ابر برای کارهای فشرده مانند رندر و FEA استفاده می کند که به شما امکان می دهد از Fusion 360 در دستگاه های با مشخصات پایین تر با سهولت نسبی استفاده کنید.

پشتیبانی از ابر همچنین برای همکاری و ارتباط عالی بین تیم هایی که روی یک پروژه کار می کنند عالی است. چندین کاربر می توانند پروژه را در زمان واقعی ویرایش کنند. پس از اتمام، برنامه کار را در ابر Autodesk ذخیره می کند. همچنین می توانید یک کپی را به دستگاه محلی خود صادر کنید.

مزیتی که Fusion 360 نسبت به Onshape دارد این است که با کپی محلی، می توانید به کار آفلاین ادامه دهید. تنها اشکال این است که نمی‌توانید فایل‌ها را بدون اتصال به اینترنت به Fusion 360 ترجمه کنید.

Fusion 360 دارای ابزارهای مدل سازی سه بعدی با فرم آزاد و جامد است که به طور یکپارچه یکپارچه شده اند. می تواند مدل سازی سه بعدی، انیمیشن و رندرینگ را بدون نقص انجام دهد. آماده سازی قطعات برای روش های ساخت CNC مانند برش لیزری نیز آسان است.

فرمت های فایل پشتیبانی شده

Fusion 360 در حال حاضر از فرمت های فایل سه بعدی مانند .3dm، .asm، .brd، .cam360، .CATPart، .CATProduct، .f3d، .fbx، .g، .iam، .ige، .iges، .igs، .ipt پشتیبانی می کند. , .neu, .obj, .prt, .sab, .sat, .sch, .skp, .sldasm, .sldprt, .smb, .smt, .ste, .step, .stl, .stp, .wire,. x_b، .x_t، 0.123dx.

برای طراحی‌های دوبعدی، از فایل‌های .svg، .dxf، و dwg. پشتیبانی می‌کند.

سیستم عامل

می توان از Fusion 360 به عنوان یک برنامه بومی در ویندوز و مک یا به عنوان یک برنامه وب استفاده کرد. مجوز به ورود به سیستم Autodesk و نه به دستگاه خاصی متصل است. برنامه های F360 برای پلتفرم های اندروید و iOS نیز در دسترس هستند.

قیمت گذاری

Fusion 360 دارای یک دوره آزمایشی رایگان 30 روزه است که پس از آن کاربر علاقه مند می تواند اشتراک ماهانه، سالانه یا 3 ساله داشته باشد. به عنوان یک امتیاز اضافی، شما همچنین می‌توانید برنامه‌های افزودنی Fusion 360 را در حالی که هنوز در دوره آزمایشی هستید، آزمایش کنید.

Fusion 360 برای استفاده آموزشی رایگان است. مجوز رایگان 1 ساله برای یک دانش آموز و یک مربی به طور مساوی در دسترس است. تا زمانی که واجد شرایط هستید، امکان تمدید اشتراک آموزشی هر سال وجود دارد.

Autodesk همچنین یک نسخه رایگان محدود را برای استفاده شخصی ارائه می دهد به شرطی که استفاده برای مقاصد غیر تجاری باشد. این نسخه شامل قابلیت های اساسی برای کاربران خانگی است.

اشتراک Pais با عملکرد کامل Fusion 360 با قیمت های زیر موجود است:

ماهانه: 85 دلار

سالانه: 680 دلار

3 ساله: 2040 USD (اگر می خواهید قیمت خود را برای مدت طولانی تری قفل کنید)

FreeCAD

FreeCAD یک نرم افزار مدل سازی سه بعدی منبع باز است که در چند سال اخیر مورد توجه قرار گرفته است. این یک نرم افزار کاملا رایگان جایگزین برنامه های گران قیمت CAD است.

با تعداد ویژگی هایی که ارائه می دهد، می توان آن را به راحتی با غول های صنعت گران قیمت مانند SolidWorks مقایسه کرد. هر دوی آنها محدودیت ها و ابزارهای مشابهی دارند. و حتی روابطی مانند مماس، متقارن و افقی ثابت می مانند. ویژگی هایی مانند اکسترود، چرخش و تطابق با برنامه های حرفه ای. روکش کردن با این نرم افزار رایگان CAD به ویژه به لطف برخی ویژگی های اضافه شده خوب است.

برای رابط کاربری، FreeCAD یک حالت رابط کاربری گرافیکی کامل و همچنین یک رابط خط فرمان را پیاده سازی کرده است. پس از چند ساعت تمرین، می توانید تمام دکمه ها را به راحتی حرکت دهید. درست مانند SolidWorks، FreeCAD می تواند کلیدهای میانبر را برای استفاده سریع در طول طراحی تعریف کند. به این ترتیب، کاربران می‌توانند با یک دست به کلیدهای میانبر دسترسی پیدا کنند و با دست دیگر از ماوس استفاده کنند، که به طور قابل توجهی روند طراحی در FreeCAD را در مقایسه با برخی از جایگزین‌های پولی و رایگان آن افزایش می‌دهد.

وقتی صحبت از شبیه سازی می شود، FreeCAD می تواند FEA را انجام دهد. ابزارهای تجسم و تجزیه و تحلیل بسیار پیشرفته هستند. دارای قابلیت آنالیز مکانیکی و حرارتی است که می تواند وضوح بالاتری را در مناطق مورد نظر برای آنالیز مش بدست آورد.

به عنوان یکی از جالب ترین ویژگی ها، می تواند تجزیه و تحلیل CFD را نیز انجام دهد. ویژگی هایی مانند ساخت مونتاژ، نماهای منفجر شده و ردیابی درجات آزادی در سراسر طیف وسیعی از اجزای مونتاژ یک مزیت قطعی است.

این نرم افزار قادر به به روز رسانی BOM و همچنین ایجاد نقشه های مجموعه ها است. دارای طیف وسیعی از نمادهای مورد نیاز برای ایجاد اسناد فنی است. در حال حاضر، FreeCAD پشتیبانی از ابعاد هندسی و تحمل ندارد، اما کاربران برخی از میزهای کاری را توسعه داده اند که ویژگی های GD&T را به FreeCAD اضافه می کنند.

تمام مزایای فوق آن را به یک راه حل کامل سه بعدی CAD/CAE تبدیل می کند. یک مزیت اضافه این است که از آنجایی که بسیاری از ویژگی ها با نرم افزارهای حرفه ای مطابقت دارند، انتقال از FreeCAD به CAD صنعتی دیگر بسیار روان است.

کاربرانی که به دنبال بازاریابی بیشتر در فضای CAD هستند، می توانند قبل از حرکت به سمت نرم افزار گران قیمت مدل سازی سه بعدی مورد علاقه صنعت، از FreeCAD به عنوان پله ای استفاده کنند. در دسترس بودن آموزش‌ها و انجمن‌های فراوان تقریباً در هر رسانه اجتماعی یک امتیاز مثبت است.

این نرم افزار CAD عالی برای افرادی است که به دنبال عملکرد عالی هستند در حالی که مایل به پرداخت هزینه برای استفاده از یک برنامه CAD نیستند.

فرمت های فایل پشتیبانی شده

واردات و همچنین صادرات در SVG، DXF، STEP، STL، IFC، SCAD، OBJ، IV (مخترع)، OFF، NASTRAN، VRML، SCAD (OpenSCAD)، DAE (Collada) و IGES.

فرمت اصلی FreeCAD .FCStd است.

سیستم عامل

مانند LibreCAD، FreeCAD بر اساس کتابخانه Qt است که باعث می شود روی چندین سیستم عامل بی عیب و نقص کار کند. روی سیستم عامل مک، لینوکس، یونیکس و ویندوز کار می کند. در زمان نوشتن این مقاله، FreeCAD یک برنامه وب یا پشتیبانی تلفن همراه ارائه نمی دهد.

قیمت گذاری
رایگان

SketchUp

Sketchup یک crafter سه بعدی است که توسط Trimble برای صنایعی مانند مهندسی، معماری، طراحی داخلی و توسعه بازی های ویدیویی توسعه یافته است. SketchUp دارای دو نسخه فقط تحت وب (SketchUp Free و SketchUp Go) و دو نسخه هیبریدی دسکتاپ/وب (SketchUp Pro و SketchUp Studio) است. نسخه های فقط وب به عنوان برنامه های وب از طریق مرورگرها استفاده می شوند.

رابط کاربری SketchUp ساده و در عین حال شهودی است. تفاوتی بین رابط کاربری نسخه رایگان و نسخه پولی وجود دارد. برای SketchUp Free، ابزارها و ویژگی‌های مختلف CAD در نوار ابزار در لبه‌های پنجره مدل‌سازی قرار می‌گیرند و تمیزتر به نظر می‌رسند. در نوار ابزار سمت چپ، ابزارهای مختلف طراحی قرار دارند و با کلیک بر روی آنها گزینه‌های بیشتری باز می‌شوند. به عنوان مثال، با کلیک بر روی ابزار Line می توانید یک خط با دو نقطه یا با دست آزاد بکشید.

در نوار ابزار سمت راست ویژگی های مهمی مانند طرح کلی، انبار سه بعدی و برچسب ها وجود دارد. انبار سه بعدی، یکی از ویژگی های منحصر به فرد SketchUp، میلیون ها مدل سه بعدی آماده را که بر اساس دسته بندی مرتب شده اند، ذخیره می کند. هر کسی می تواند به آن اضافه کند یا از مدل های سه بعدی این انبار برای طرح های خود استفاده کند. کاربران رایگان 100 بار در روز یا 1000 دانلود در ماه دریافت می کنند که صراحتاً بسیار زیاد است و کاربران به ندرت به این محدودیت نزدیک می شوند. این باعث صرفه جویی در وقت طراح در مدل سازی سه بعدی انواع قطعات مختلف می شود. رابط کاربری همچنین به میانبرهای صفحه کلید اجازه می دهد (R برای مستطیل، C برای دایره و غیره)

نسخه رایگان 10 گیگابایت فضای ذخیره سازی ابری محدود را در مقایسه با فضای ذخیره سازی نامحدود در نسخه های GO، Pro و Studio ارائه می دهد. نسخه های Free و Go به صورت آفلاین کار نمی کنند. مجوز نسخه رایگان فقط اجازه استفاده غیرتجاری را می دهد. محدودیت گزینه رایگان عدم امکان استفاده از افزونه ها به دلیل اینکه یک برنامه مبتنی بر وب است.

نسخه های Pro و Studio توانایی ایجاد نقشه های ساختمانی و نمایش های دو بعدی را مستقیماً از مدل های سه بعدی ارائه می دهند. تفاوت اصلی بین این دو این است که نسخه استودیو رندرهای واقعی و تجسم واقعی را ارائه می دهد. همچنین، کاربران استودیو می توانند مدل های Revit را به شکل موثری به هندسه SketchUp تبدیل کنند.

در اینجا ذکر این نکته مهم است که SketchUp فایل های STP را پردازش و صادر نمی کند و باید از مبدل های جداگانه برای آن استفاده شود، بنابراین نرم افزار رایگان CAD برای مهندسان مکانیک مناسب نیست.

فرمت های فایل پشتیبانی شده

SketchUp رایگان

SKP، PNG و JPG را وارد می کند

SKP، STL و PNG را صادر می کند

SketchUp Go

SKP، PNG، JPG، DWG، DXF، DAE، KMZ، 3DS و DEM را وارد می کند

صادرات SKP، STL، PNG، DWG، DXF، DAE، KMZ، 3DS، FBX، XSI، OBJ، و VRML

SketchUp Pro

DDF، IFC، IFCZIP، BMP، PSD، TIF، TGA، و PDF (فقط Mac) را علاوه بر همه چیز در SketchUp Go وارد می کند

IFC، WRL، TIF، EPS، و PDF (فقط Mac) را علاوه بر همه چیز در SketchUp Go صادر می کند

استودیو SketchUp

RVT، RWP، LAS/LAZ، TFZ، PLY، E57 را علاوه بر همه چیز در SketchUp Pro وارد می کند

همه فرمت‌های مشابه SketchUp Studio را صادر می‌کند

سیستم عامل

از آنجایی که Sketchup Free و Shop برنامه های مبتنی بر وب هستند، می توان از آن ها در همه سیستم عامل ها استفاده کرد. Sketchup Pro و Studio از سیستم عامل های Mac OS و Windows پشتیبانی می کنند.

هر سه مدل بینندگان را برای دستگاه‌های iOS و Android پشتیبانی می‌کنند.

قیمت گذاری

Sketchup Free برای استفاده رایگان است و نسخه های پولی دارای یک آزمایش رایگان 30 روزه هستند.

Sketchup Go – 119 دلار در سال

Sketchup Pro – 349 دلار در سال

استودیو اسکچاپ – 749 دلار در سال

در صورت درخواست، Sketchup همچنین بازپرداخت کامل را ظرف 14 روز پس از خرید ارائه می دهد.

Autodesk Inventor

Inventor که توسط Autodesk توسعه یافته است، نرم افزار طراحی محصول برای طراحی مکانیکی است. این یک مدل سازی سه بعدی، مستندسازی و راه حل شبیه سازی محصول در سطح جهانی برای تولید کنندگان ارائه می دهد. طراحی می تواند ترکیبی از روش های مختلف مانند مستقیم، آزاد، پارامتریک یا مبتنی بر قوانین باشد.

تا سال 2022، Inventor در دو نسخه موجود بود: Inventor و Inventor Professional. نرم افزار استاندارد دارای تمام ویژگی های CAD لازم برای طراحی مکانیکی خوب بود. همتای حرفه‌ای آن ابزارهای پیشرفته‌ای مانند شبیه‌سازی دینامیکی، کابل و مهار، محیط‌های لوله و لوله، آنالیز تنش و مولد قاب را اضافه کرده است که برای مثال برای طراحی کارخانه‌ای در مقیاس بزرگ بسیار مفید است.

از آن زمان، Inventor کمی همه چیز را تغییر داده است و اکنون تنها یک نسخه از Inventor موجود است که شامل تمام زنگ‌ها و سوت‌های پیشرفته است. کاربرانی که نسخه استاندارد با ویژگی های کمتر را ترجیح می دادند، اکنون به سمت Fusion 360 هدایت می شوند.

Autodesk Inventor یک رابط بسیار استاندارد دارد که در بسیاری از برنامه های دیگر مبتنی بر ویندوز یافت می شود. پنجره اصلی شامل نوار، پنجره گرافیکی، فریم برنامه و مرورگر است. حتی برای یک مبتدی، به دلیل فراوانی مطالب مطالعه و آموزش های ویدئویی که به صورت آنلاین در دسترس هستند، یادگیری Inventor آسان است.

اگرچه این نرم افزار دارای قیمت گزافی است، ما آن را در مقاله رایگان CAD بر اساس نسخه های آزمایشی قرار دادیم. دلیل آن این است که Inventor یک نرم افزار حرفه ای بسیار قدرتمند است که در صنعت بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

فرمت های فایل پشتیبانی شده

STL، DXF، OBJ، DWF Markup و IDF، STEP، Solid Edge، Solid Works، SAT، Rhino، ProE، NX، JT، IGES، Creo Parametric، CATIA V4 و v5 و مستعار را وارد می‌کند.

در اکثر این قالب ها نیز صادر می شود.

خود Inventor از ipt. برای فایل‌های پارت، .iam برای فایل‌های اسمبلی، ipn. برای فایل‌های ارائه و .idw/.dwg برای ترسیم فایل‌ها استفاده می‌کند.

سیستم عامل

Autodesk Inventor فقط در Microsoft Windows به عنوان یک برنامه بومی در دسترس است. ویندوز 11 یا 10 برای Inventor 2023 و 2024 مورد نیاز است. آخرین نسخه برای پشتیبانی از ویندوز 7 Inventor 2020 بود.

هیچ برنامه بومی برای مک و همچنین رایانه های مبتنی بر لینوکس برای این نرم افزار CAD وجود ندارد. با این حال، استفاده از Inventor مبتنی بر ویندوز در این ماشین‌ها از طریق Bootcamp، ماشین مجازی یا دسترسی از راه دور یک کامپیوتر مبتنی بر ویندوز امکان‌پذیر است.

Inventor نسخه‌ای برای تلفن‌های همراه ندارد، اما اجازه می‌دهد نماهای نقشه‌ها/مدل‌ها را از طریق پیوند به اشتراک بگذارد. طراحی دوبعدی/مدل سه بعدی از طریق مرورگر در هر دستگاهی برای اهداف مشاهده قابل دسترسی است.

قیمت گذاری

کاربری با دوره آزمایشی 30 روزه معمولی باید پس از پایان دوره آزمایشی 30 روزه، مشترک Inventor شود. Inventor 2024 با گزینه های قیمت گذاری زیر موجود است.

برای یک معلم یا یک دانش آموز، Inventor مجوز تحصیلی 1 ساله را به صورت رایگان ارائه می دهد که تا زمانی که واجد شرایط باشد قابل تمدید است.

ماهانه: 315 دلار

سالانه: 2500 دلار

3 سالانه: 7500 دلار (اگر می خواهید قیمت خود را برای مدت طولانی تری قفل کنید)

SolidWorks

Dassault Systèmes خالق SolidWorks است. این یکی از محبوب ترین ابزارهای نرم افزار 3D CAD در بازار است که یک راه حل کامل سه بعدی را برای پیش نویس، مدل سازی، شبیه سازی، چاپ، تجزیه و تحلیل و مدیریت طرح های سه بعدی ارائه می دهد.

برای مدل‌سازی و نمونه‌سازی سه بعدی، SolidWorks دارای ویژگی‌های بسیاری است که آن را بسیار آسان‌تر از برنامه‌های CAD جایگزین می‌کند. درخت محصول گسترده به آماده سازی نقشه فنی کمک می کند. ساخت مجموعه های پیچیده آسان است، رندر واقع گرایانه است و گزارش های شبیه سازی مناسب هستند.

چیزی که تقریباً همه کاربران در مورد SolidWorks از آن استقبال می کنند، رابط کاربری آسان است. رابط کاربری گرافیکی آن بهتر از آباکوس، کتیا و انسیس است. منوها به راحتی قابل پیمایش هستند. نگه داشتن ماوس روی ابزارها نشان می دهد که آنها چه کاری می توانند انجام دهند که مخصوصاً برای مبتدیان مفید است. SolidWorks دستورات را تا حد امکان به مکان نما نزدیک می کند تا توجه کاربر را روی صفحه مدل سازی و دور از منوهای فرمان حفظ کند. فقط یک کلیک راست روی میانبرهای ماوس یا صفحه کلید برای دسترسی به اکثر دستورات موجود کافی است.

رابط کاربری همچنین جنبه های مختلف فرآیند مانند ساخت، هزینه، مونتاژ را ادغام می کند و همچنین FEA را به روشی بصری و ساده در نرم افزار ادغام می کند. استفاده از شبیه سازی ها و انیمیشن ها آسان است و جعبه ابزار دارای استانداردهای قابل قبول بسیاری در سراسر جهان است. برای تجزیه و تحلیل CFD و FEA عالی است.

SolidWorks تأثیر زیادی بر صنعت طراحی مکانیکی دارد. این منجر به ایجاد یک انجمن بسیار فعال برای کمک در مورد هر کار یا مشکلی شده است. تعداد زیادی آموزش ویدیویی و مستندات مفید آنلاین برای مبتدیان و همچنین کاربران پیشرفته وجود دارد. علاوه بر تمام منابع فوق، تیم توسعه پشتیبانی سریع و موثر مشتری را در صورت نیاز گسترش می دهد.

مشابه Inventor، SolidWorks یک نرم افزار برتر است که واقعاً به دسته نرم افزارهای CAD رایگان تعلق ندارد. اما از آنجایی که یک جامعه اختصاصی بسیار بزرگ در میان جمعیت مهندسی مکانیک دارد، ما گزینه هایی را برای دریافت نسخه رایگان در اختیار شما قرار خواهیم داد.

فرمت های فایل پشتیبانی شده

SolidWorks از طیف گسترده ای از فرمت های فایل مانند .dxf، .dwg .psd، .ai، .x_t، .stp، .sat، .igs، .iges، .vda، .wrl، .stl، .cgr، .prt پشتیبانی می کند. ، .asm، IFC، .ipt، .iam، .psm، .asm، .ckd، .dll، .emn، .brd، .bdf، .ibd، و .3dm. دانستن اینکه از کدام فرمت استفاده کنید می تواند کمی مشکل باشد زیرا این لیست شامل انواع فایل ها مانند مسیر دو بعدی، مش سه بعدی و جامدات سه بعدی است.

از تجربه شخصی، دقتی که SolidWorks با آن هر قالب را وارد می‌کند متفاوت است. به عنوان مثال، در مورد برخی، ممکن است بتوانید تاریخچه را وارد کنید که در مورد دیگران ممکن نیست.

سیستم عامل

SolidWorks در Microsoft Windows به عنوان یک برنامه بومی در دسترس است. هیچ جایگزین بومی برای سیستم عامل مک و لینوکس وجود ندارد، اما می توان آن را از طریق یک بوت کمپ یا از طریق VM استفاده کرد.

جایگزین موبایلی برای SolidWorks نیز وجود ندارد. با این حال، یک نسخه سبک تر از SolidWorks وجود دارد که به عنوان eDrawings شناخته می شود. با قابلیت افزوده شده AR/VR، کاربران می توانند علاوه بر ویندوز بومی، مدل های سه بعدی SolidWorks را در iOS، Android و Mac بررسی و با آن همکاری کنند.

قیمت گذاری

SolidWorks در آزمایشی بزرگ نیست. اگر دانشجو نیستید، SolidWorks یک آزمایش آنلاین دو ساعته را در یک دوره دو روزه ارائه می دهد. زمانی که این دوره آزمایشی منقضی شد، می توان آن را برای دو ساعت دیگر تمدید کرد. اگر با نسخه آزمایشی به زمان بیشتری نیاز دارید، می‌توانید یک دوره آزمایشی آنلاین 7 روزه بدون محدودیت یا حداکثر 30 روز را از طریق فروشنده ترتیب دهید.

برای دانش‌آموزان، SolidWorks بسته‌های با تخفیف بسیار بالا را ارائه می‌دهد: 60 دلار برای نسخه آنلاین که می‌توانید از طریق وب در هر کجا به آن دسترسی داشته باشید (همچنین در تبلت‌ها و تلفن‌ها) و 99 دلار برای نسخه کامل دسکتاپ. مجوز آموزشی از طریق وب سایت رسمی قابل دریافت است.

آنها همچنین برنامه‌هایی برای انکوباتورهای استارت‌آپ و VC دارند تا محصولات خود را از طریق آنها در دسترس استارت‌آپ‌های اولیه قرار دهند.

SolidWorks بسته به اینکه چه خدماتی مورد نیاز است و چه کسی قرار است از آنها استفاده کند، بسته‌های مختلفی دارد. پلن های پولی استاندارد، حرفه ای و پرمیوم نام دارند.

هزینه مدل استاندارد 3995 دلار با هزینه نگهداری سالانه 1295 دلار است. مدل حرفه ای 5495 دلار با هزینه نگهداری سالانه 1495 دلار است. برای مدل پریمیوم، هزینه 7995 دلار با هزینه سالانه 1995 دلار است. از این مدل ها، مجوزهای مدت 3 ماهه یا یک ساله نیز در صورت نیاز موجود است.

SolidWorks هیچ اطلاعات قیمتی را در صفحه اصلی خود نمایش نمی دهد. شما باید نرم افزار را از طریق یک فروشنده خریداری کنید، بنابراین قیمت ها ممکن است بسته به کشوری که در آن زندگی می کنید متفاوت باشد.

Solid Edge

نرم‌افزار صنایع دیجیتال زیمنس توسعه‌دهنده Solid Edge، یک سیستم مدل‌سازی و طراحی سه بعدی CAD قوی و همه‌کاره است که طراحی، شبیه‌سازی، ساخت و طراحی مکانیکی پیشرفته را ارائه می‌دهد. Solid Edge به دلیل طیف گسترده ای از کاربردهایش به طور گسترده ای شناخته شده است که در صنایع مختلف از خودرو گرفته تا محصولات مصرفی، ماشین آلات و غیره خدمات ارائه می دهد.

برای طراحی و مدل‌سازی سه‌بعدی، Solid Edge یک سیستم طراحی ترکیبی 2 بعدی/3 بعدی منحصربه‌فرد را ارائه می‌کند که انتقال یکپارچه از پیش‌نویس دوبعدی به مدل‌سازی سه‌بعدی را امکان‌پذیر می‌سازد. این انعطاف‌پذیری به طراحان اجازه می‌دهد تا به شیوه‌ای کار کنند که به بهترین نحو با نیازهایشان مطابقت داشته باشد. فناوری همزمان آن تغییرات طراحی را آسان می‌کند و امکان بازبینی سریع‌تر و مدل‌های دقیق‌تر را فراهم می‌کند.

رابط کاربری Solid Edge بصری و قابل تنظیم است، در مقایسه با برخی دیگر از برنامه‌های مدل‌سازی سه بعدی، در نهایت به ترجیحات شخصی بستگی دارد. مشابه دیگر سیستم‌های CAD پیشرو، نکاتی برای ابزارهای شناور و منوهای حساس به زمینه را ارائه می‌کند که کاربران را به طور موثر راهنمایی می‌کند. چیدمان رابط نواری آن ساده است و طراحان می توانند به راحتی از طریق منوهای زمینه یا میانبرهای صفحه کلید با کلیک راست به اکثر دستورات دسترسی داشته باشند.

یکپارچه سازی زمینه دیگری است که Solid Edge در آن برتری دارد و اتصال یکپارچه بین طراحی، شبیه سازی، ساخت و مدیریت داده را فراهم می کند. این ادغام تضمین می کند که تمام جنبه های چرخه عمر یک محصول به هم مرتبط هستند و همکاری و کارایی را افزایش می دهد. ابزارهای شبیه سازی داخلی آن امکان تحلیل تنش، ارتعاش و حرارتی را فراهم می کند و ابزارهای تولیدی آن از هر دو روش ساخت سنتی و افزایشی پشتیبانی می کنند.

جامعه اطراف Solid Edge با انجمن‌های آنلاین مختلف، آموزش‌های ویدیویی و منابع آموزشی برای کاربران جدید و باتجربه، پر جنب و جوش و فعال است. زیمنس همچنین دسترسی به جامعه آنلاین رسمی Solid Edge، ویدیوهای آموزشی و پشتیبانی قوی از مشتری را ارائه می‌دهد که آن را در بین مهندسان و طراحان مورد علاقه قرار می‌دهد.

مانند SolidWorks و Inventor، Solid Edge به عنوان نرم افزار CAD رایگان طبقه بندی نمی شود. با این حال، استفاده گسترده از آن در رشته‌های مختلف مهندسی تضمین می‌کند که گزینه‌های مختلف، مانند نسخه‌های آزمایشی یا مجوزهای آموزشی، برای کسانی که به دنبال تجربه این نرم‌افزار هستند، در دسترس است.

فرمت های فایل پشتیبانی شده

خود Solid Edge از .par برای فایل های قطعه، psm. برای فایل های قطعه فلزی، .asm برای فایل های اسمبلی و .dft برای ترسیم فایل ها استفاده می کند.

dgn.، .dxf، .dwg، stp.، .step، .igs، .iges، .x_b، .x_t، .prt، .sat، plmpxk.، plmxml، .model، .catpart، .catproduct، . sldprt، .sldasm، .jt، .stl، .ipt و .iam.

bkm، .igs، .iges، .sat، .stp، .step، .stl، .x_b، .x_t، .plmxml، .model، .jt، .xgl، .catpart، .pdf، .u3d، . dgn، .dwg، .dxf، .par، .psm، .bmp، .jpg، .tif و avi.

سیستم عامل

SolidWorks بومی مایکروسافت ویندوز است. اما مراقب باشید، Windows Home Edition پشتیبانی نمی‌شود، رایانه شما باید روی Windows 10/11 Enterprise یا Professional Edition اجرا شود. هیچ جایگزین بومی برای سیستم عامل مک و لینوکس وجود ندارد اما می توان از طریق Bootcamp یا از طریق Virtual Manager از آن استفاده کرد.

Solid Edge همچنین دارای یک نمایشگر CAD برای دستگاه های تلفن همراه است.

قیمت گذاری

Solid Edge یک نسخه آزمایشی 30 روزه را برای نسخه کامل خود ارائه می دهد. دسترسی رایگان برای مدت محدودی به طراحی الکتریکال لبه جامد و طراحی کارخانه مدولار لبه جامد نیز امکان پذیر است، اما باید از طریق وب سایت آنها با آنها تماس بگیرید.

برای علاقمندان و دانشجویان، Solid Edge به ترتیب نسخه Community و Student Edition را ارائه می دهد. Solid Edge Community Edition مجوزی دارد که هرگز منقضی نمی‌شود و در اختیار سازندگان و علاقه‌مندانی است که هنر خود را برای رضایت شخصی و نه سود پولی تمرین می‌کنند. Solid Edge Student Edition برای هر دانشجوی فعالی در دسترس است و برای دروس دانشگاهی در نظر گرفته شده است. توجه داشته باشید که فایل‌های ایجاد شده در این نسخه‌ها را نمی‌توان در نسخه‌های تجاری Solid Edge باز کرد و نقشه‌های دوبعدی دارای واترمارک هستند.

استارت‌آپ‌های در مراحل اولیه کسب‌وکار برای کمتر از سه سال می‌توانند برای دریافت Solid Edge به صورت رایگان درخواست دهند. هر چند محدودیت های خاصی در مورد میزان بودجه و درآمد سالانه وجود دارد.

مانند SolidWorks، Solid Edge دارای چندین بسته نرم افزاری مختلف برای انتخاب است. قیمت پایه ای ترین نسخه، طراحی و پیش نویس لبه جامد، 1032 دلار در سال است. پایه لبه جامد، که ورق فلز، تولید قاب، جوشکاری و مدل سازی سطح را اضافه می کند، هزینه سالانه 2520 دلار دارد. محبوب ترین نسخه Solid Edge تا کنون Solid Edge Classic است. هزینه آن 3156 دلار در سال است و ویژگی هایی مانند کتابخانه قطعات استاندارد، طراحی مولد، و رندر واقعی عکس اضافه کرده است. Solid Edge Premium شبیه سازی پیشرفته حرکت و استرس و مسیریابی الکتریکی را به لیست اضافه می کند و هزینه آن 4536 دلار در سال است.

اشتراک های ماهانه نیز در دسترس هستند، اما پس از آن قیمت ها حدود 20٪ بالاتر خواهد بود، بنابراین دریافت اشتراک سالانه قطعاً ارزش پولی بهتری دارد.

آنها در واقع نرم افزار 2D CAD رایگان را در وب سایت خود ارائه می دهند، اما از آنجایی که نام Solid Edge بیشتر با طراحی 3D CAD مرتبط است، ما آن را در لیست نرم افزار 3D CAD در مقاله خود قرار داده ایم.

نرم افزار 2 بعدی CAD رایگان

اگرچه مهندسان مکانیک بیشتر با نرم افزارهای سه بعدی کار می کنند، برنامه های دوبعدی هنوز هم جایگاهی در صنعت دارند. این برنامه‌ها مخصوصاً هنگام ساخت قطعات مسطح مناسب هستند، زیرا به این معنی است که داشتن مدل‌های سه بعدی واقعاً مزیت خاصی ندارد.

ما لیستی از بهترین نرم افزارهای رایگان CAD را برای طراحی دوبعدی گردآوری کرده ایم. شامل نرم افزارهای زیر می باشد.

QCAD
LibreCAD
اتوکد
QCAD

QCAD

QCAD احتمالا بهترین در بین برنامه های CAD رایگان برای طراحی های دو بعدی است. این یک راه حل کامل دو بعدی CAD با منحنی یادگیری کوتاه و بسیاری از ابزارهای پیشرفته است. رابط کاربری بصری و سریع است. می توان آن را بدون تجربه قبلی CAD یاد گرفت و آن را به یک نرم افزار CAD ایده آل برای مبتدیان تبدیل کرد. از واحدهای امپراتوری و متریک پشتیبانی می کند. برخی از افراد QCAD را برای طراحی گرافیکی نیز ترجیح می دهند.

این طراحی قصد داشت تا QCAD را به یک نرم افزار طراحی بسیار ماژولار، قابل توسعه و قابل حمل تبدیل کند. این نرم افزار قادر به ایجاد نقشه های فنی دوبعدی دقیق از پلان های ساختمان، فضای داخلی، قطعات مکانیکی و شماتیک است. این یک کتابخانه وسیع با بیش از 4800 بخش CAD برای ساخت و اصلاح دارد. برای کمک به پیمایش در میان این منابع، QCAD یک جامعه کاربر فعال و فیلم های آموزشی در اینترنت دارد.

طراحان، تحلیلگران، مهندسان و توسعه دهندگانی که از QCAD در سطوح مختلف در تولید و ساخت و ساز استفاده می کنند تحت تأثیر مزیت و ارزش آن در کار خود قرار می گیرند. این می تواند طرح های پیچیده 2 بعدی ایجاد کند در حالی که به منابع کمی نیاز دارد و نیازهای کمی دارد.

علاوه بر ایجاد، این نرم افزار به راحتی می تواند فایل های CAD موجود را وارد و اصلاح کند. استفاده از ویژگی هایی مانند چاپ و طرح بندی با QCAD بسیار آسان است. یکی دیگر از مزایای استفاده از آن این است که پشتیبانی مشتری عالی دارد. این یکی از بهترین نرم افزارهای رایگان CAD برای شروع اگر کسی به دنبال برتری حرفه ای نسبت به رقبا در مدت زمان کوتاه است، می باشد.

فرمت های فایل پشتیبانی شده

DXF، DWG، SVG، CXF، JPEG، BMP، PNG، TIFF، XBM، XPM، و ICO را وارد می کند.

فایل های DXF، DWG، BMP، CXF، PDF و SVG را صادر می کند.

سیستم عامل

QCAD بدون نقص در ویندوز، MAC OS X و لینوکس کار می کند. در حال حاضر، به عنوان یک برنامه وب یا در هیچ یک از سیستم عامل های تلفن همراه در دسترس نیست.

قیمت گذاری

QCAD نرم افزار رایگان CAD و همچنین نسخه آزمایشی رایگان نسخه پولی را ارائه می دهد. نسخه رایگان یک نسخه اجتماعی است که در مقایسه با نسخه پولی، فاقد برخی ویژگی‌ها است.

نسخه پولی آن به عنوان QCAD Professional شناخته می شود. تفاوت بین گزینه رایگان و پولی را می توان در اینجا مشاهده کرد. ویژگی هایی که با رنگ مورب آبی مشخص شده اند فقط در نرم افزار پولی موجود هستند.

هزینه نرم افزار پولی (QCAD Professional) 44.00 دلار است و می توانید مستقیماً از وب سایت رسمی نیز خریداری کنید. این هزینه یک بار برای هر کاربر است. بدون هزینه ماهانه یا سالانه. این یک بار خرید، برای همیشه استفاده کنید. با این حال، به روز رسانی ها محدود به یک سال پس از خرید است. پس از آن، دسترسی به به روز رسانی ها را می توان با 30 درصد تخفیف تمدید کرد. نسخه Professional اجازه نصب بر روی چندین کامپیوتر را برای یک کاربر می دهد.

QCAD همچنین یک برنامه CAD/CAM را با پرداخت یکباره 118.00 دلار ارائه می دهد. همه ویژگی های QCAD Professional و ویژگی های CAM مانند صادرات کد G و ماژول تودرتو را دارد.

بسته های دیگری نیز وجود دارد که برای موسسات و سازمان های آموزشی طراحی شده اند. همه بسته ها در وب سایت رسمی QCAD در دسترس هستند.

LibreCAD

LibreCAD یک نرم افزار متن باز دوبعدی رایگان CAD است. این به عنوان یک پروژه با هدف افزودن قابلیت های CAM به نسخه جامعه QCAD آغاز شد. با گذشت زمان، ویژگی های بیشتری اضافه شد که اکنون آن را به یک نرم افزار CAD جذاب برای مبتدیان و همچنین کاربران پیشرفته تبدیل کرده است. امروزه LibreCAD یکی از بهترین نرم افزارهای رایگان 2D CAD است.

رابط کاربری LibreCAD نامرتب است و مکان یابی ویژگی ها آسان است، به خصوص اگر راه خود را در مورد اتوکد بدانید. این ساده و در عین حال شهودی است. این رابط مبتنی بر Qt5 برای سری LibreCAD 2.2.0 (Qt4 برای LibreCAD 2.0.0) است که آن را به یک برنامه واقعاً چند پلتفرمی تبدیل می کند. همچنین ظاهر LibreCAD را در حالی که روی پلتفرم های مختلف کار می کند، بسیار قابل تنظیم است.

این نرم افزار می تواند طراحی، ابعاد، اضافه کردن متن، مشاوره، اصلاح، جستجو، اندازه گیری و چاپ نقشه های دو بعدی را انجام دهد. هر یک از این ویژگی ها را می توان با جزئیات در نظر گرفت. در برنامه، اینترفیس شامل منوی سمت چپ، قسمت طراحی در مرکز، و لایه‌هایی در سمت راست است که در هنگام ایجاد و سفارش آنها ظاهر می‌شوند. این بسیار مفید است زیرا هنگام جستجوی ابزارهای مختلف طراحی، نیازی به دستورات یا جستجو در چندین منو نیست.

LibreCAD کاملا رایگان است که می تواند به این ایده منجر شود که متوسط ​​است. این نمی تواند دور از واقعیت باشد. برخی از ویژگی های عالی این نرم افزار به شرح زیر است:

نقشه ها از چندین لایه پشتیبانی می کنند
انواع طراحی و تغییر ابزارهای CAD که دیجیتالی کردن خطوط توپوگرافی را به سرعت امکان پذیر می کند.
در حال حاضر بیش از 30 زبان را پشتیبانی می کند
سیستم پلاگین داخلی انعطاف پذیر برای فعال/غیرفعال کردن ویژگی ها
اندازه کوچک (27 مگابایت)
قابلیت ذخیره خودکار
جامعه بزرگی از کاربران فعال به یافتن آموزش ها کمک می کند و به سرعت کمک می کند
این نرم‌افزار طراحی ویژگی‌هایی را ارائه می‌دهد که مخصوص نرم‌افزار CAD پولی با قیمت بی‌نظیر رایگان است. برای طرح های دو بعدی عالی عمل می کند اما می تواند طرح های ردپای سه بعدی را برای پروژه مدل سازی سه بعدی شما نیز ایجاد کند.

فرمت های فایل پشتیبانی شده

DXF و DWG را وارد می کند.

DXF، DWG، SVG، LFF، CXF، PDF، JPEG و PNG را صادر می کند.

سیستم عامل
LibreCAD بدون هیچ مشکلی روی Windows، MAC OS و Linux کار می کند.

قیمت گذاری
رایگان

اتوکد

AutoCAD تا حد زیادی شناخته شده ترین برنامه در بین تمام برنامه های CAD است. به دلیل بسیاری از ویژگی های مفید و مجموعه ابزارهای قابل دانلود، در معماری، مهندسی، ساخت و ساز و طراحی برای ایجاد مدل های دو بعدی و سه بعدی دقیق استفاده می شود.

یک مجموعه ابزار شامل ویژگی های خاص یک صنعت با کتابخانه های شی است که به طور قابل توجهی وظایف طراحی رایج را تسریع می کند. به عنوان مثال، یک مجموعه ابزار معماری ممکن است دارای ویژگی هایی مانند تولید خودکار صورتحساب مصالح و اشیایی مانند درها و پنجره ها باشد. برخی از ابزارهای تخصصی که ممکن است به اتوکد اضافه شوند به شرح زیر است.

 • مجموعه ابزار معماری
 • مجموعه ابزار الکتریکی
 • مجموعه ابزار نقشه سه بعدی
 • مجموعه ابزار مکانیکی
 • مجموعه ابزار MEP
 • مجموعه ابزار سه بعدی گیاهی
 • مجموعه ابزار رستر

همچنین دارای یک منحنی یادگیری آسان است. بله، چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد، اما سخت نیست. به همین دلیل، بسیاری از مؤسسات مهندسی آن را در برنامه درسی خود می پذیرند. اغلب اوقات، AutoCAD اولین نرم افزار CAD است که دانش آموزان سفر خود را با CAD شروع می کنند.

اتوکد به خاطر قابلیت های پیش نویس دوبعدی خود بسیار معروف است اما می تواند مدل سازی پارامتریک سه بعدی را نیز انجام دهد. با این حال، مدل سازی سه بعدی در آن مستلزم استفاده از دستورات سه بعدی است. این دستورات برای مبتدیان طولانی و چالش برانگیز هستند و می توانند منبع سردرگمی باشند. به همین دلیل، اتوکد انتخاب ارجح برای مدلسازی سه بعدی در صنعت نیست. از این رو، AutoCAD در نرم افزار 2D CAD در لیست ما گنجانده شده است.

اتوکد LT

از سوی دیگر، AutoCAD LT به طراحی و جزئیات دو بعدی محدود می شود. از مدل سازی سه بعدی پشتیبانی نمی کند. اگرچه این یک محدودیت برای طیف گسترده ای از کاربران نیست، زیرا آنها به هر حال مدل سازی سه بعدی خود را در جای دیگری انجام می دهند. AutoCAD LT به طور قابل توجهی ارزانتر از نسخه کامل اتوکد است. این تفاوت قیمت، AutoCAD LT را به گزینه ای جذاب تر برای افراد یا مشاغل کوچک تبدیل می کند که عمدتاً با طراحی دو بعدی سروکار دارند و به ویژگی های پیشرفته اتوکد نیاز ندارند. این نسخه همچنین به منابع کمتری نیاز دارد، به این معنی که می‌تواند روی رایانه‌هایی با مشخصات پایین‌تر کارآمدتر اجرا شود.

چندین ویژگی پیشرفته در AutoCAD LT در دسترس نیست، مانند توانایی پیوست و وارد کردن داده ها از فایل های PDF، استفاده از داده های ابر نقطه، و دسترسی به ابزارهای پیشرفته CAD برای معماران، برق، مکانیک و مهندسی عمران. AutoCAD LT همچنین قابلیت های سفارشی سازی محدودی دارد، در درجه اول به این دلیل که از رابط های برنامه نویسی مختلف مانند LISP، VBA، .NET و ObjectARX پشتیبانی نمی کند. برای سازمان‌های بزرگ‌تر، نسخه کامل اغلب گزینه‌های شبکه و مجوز انعطاف‌پذیرتری را در مقایسه با AutoCAD LT ارائه می‌دهد.

اگر طراحی سه بعدی، سفارشی سازی پیشرفته و مدل سازی پیچیده ضروری است، اتوکد گزینه مناسب تری است. با این حال، برای کاربرانی که بدون نیاز به ویژگی‌های پیشرفته اتوکد بر روی پیش‌نویس دو بعدی تمرکز دارند، AutoCAD LT راه‌حل مقرون‌به‌صرفه‌تری ارائه می‌دهد.

فرمت های فایل پشتیبانی شده

با اتوکد، وارد کردن فایل ها از بسیاری از برنامه های CAD دیگر مانند CATIA، Rhino، SolidWorks و IGES آسان است. به طور مشابه، فایل های اتوکد را می توان به همین راحتی به این برنامه ها صادر کرد. اتوکد اجازه واردات بسیاری از فرمت‌های فایل مانند DXF، OBJ، STL، Revit، DWF Markup و IDF را می‌دهد.

سیستم عامل

اتوکد 2023 و 2024 با ویندوز (ویندوز 11 یا ویندوز 10 نسخه 1809) و همچنین سیستم عامل مک کار می کند. علاوه بر این، کاربران اکنون می توانند به AutoCAD به عنوان یک برنامه وب و همچنین یک برنامه تلفن همراه دسترسی داشته باشند. اپلیکیشن موبایل اتوکد روی اندروید و همچنین iOS کار می کند.

قیمت گذاری

اتوکد یک دوره آزمایشی رایگان 30 روزه را ارائه می دهد. این آزمایشی شامل ویژگی های نرم افزاری کامل با تمام مجموعه ابزارهای ذکر شده در بالا و همچنین پشتیبانی از وب و برنامه های تلفن همراه است. با این حال، هر آزمایشی باید جداگانه دانلود شود.

دانش آموزان و معلمان می توانند تا یک سال دسترسی کامل آموزشی به اتوکد داشته باشند که تا زمانی که واجد شرایط باشد قابل تمدید است. پروژه های ایجاد شده از طریق این نسخه آموزشی نمی توانند برای مقاصد تجاری استفاده شوند.

پس از پایان دوره آزمایشی 30 روزه، اتوکد با نرخ اشتراک زیر در دسترس است:

ماهانه: 255 تومان

سالانه: 2030 دلار

3 سالانه: 6090 دلار (اگر می خواهید قیمت خود را برای مدت طولانی تری قفل کنید)

AutoCAD LT با نرخ اشتراک زیر در دسترس است (دوره آزمایشی مانند نسخه کامل 30 روز است):

ماهانه: 65 دلار

سالانه: 505 دلار

3 سالانه: 1515 دلار

نتیجه

مزایای فراوان نرم افزار CAD آن را برای همه افرادی که در پروژه های مهندسی کار می کنند ضروری می کند. بهترین نرم افزار CAD ویژگی های پیشرفته، رابط کاربری نرم، امکان تغییر آسان هر ویژگی و غیره را ارائه می دهد. اما حتی کاربران باتجربه نیز احتمالاً تنها از حدود 10 درصد از تمام ویژگی های بسیار خاص تعبیه شده در نرم افزار استفاده می کنند.

بنابراین حتی اگر لیست بهترین گزینه های نرم افزار رایگان CAD ممکن است در نگاه اول پایین تر به نظر برسند، اما همچنان قدرتمند هستند و همچنین بسیاری از ابزارهای پیشرفته همتایان گران قیمت خود را ارائه می دهند.

اگر می ترسید ویژگی های اضافی بهترین نرم افزار CAD را از دست بدهید، از آزمایش های رایگان لیست شده در این مقاله استفاده کنید. برای کسانی که به دنبال ارتقای بیشتر پروژه های خود با تخصص حرفه ای هستند، استخدام یک طراح ماهر CAD را در نظر بگیرید.