هنگام تصمیم گیری در مسیر شغلی، بسیار دشوار است بدانید که آیا صنعت انتخاب شما همچنان در حال رشد است، اشباع شده و یا حتی کاملا از کار افتاده است. واضح است که روند مربوط به فناوری اطلاعات درحال رشد است و این موضوع برای آینده قابل پیش بینی است. زمینه های سنتی مانند مهندسی عمران و نفت همچنان در تقاضای زیاد هستند، اما سریع ترین زمینه های رشد در حوزه فناوری اطلاعات است. این مقاله فهرستی از مشاغل مهندسی که اکثرشان تقاضا شده است را فهرست می کند و نشان می دهد که بیشترین میزان حقوق و دستمزد سال ۲۰۱۹ مربوط به کدام است.

۱)علوم داده و Machine Learning

مهندسی نرم افزار طی چند سال گذشته رشد مستمر داشته است و نشانه ای از توقف آن وجود ندارد. علم اطلاعات شاخه ای از مهندسی نرم افزار است که شامل ایجاد اطلاعات معنی دار بر اساس مقادیر زیاد داده ها می شود. این مجموعه به عنوان داده های بزرگ شناخته شده است و می توانند از منابع مختلف مانند تجارت الکترونیک، بخش های پزشکی و مالی باشد. این زمینه از هر دو آمار و مهندسی نرم افزار برای جمع آوری، تجزیه و تحلیل و ارائه داده ها به گونه ای استفاده می کند تا کاربر نهایی بتواند خدمات خاص خود را بهینه سازی کند. یک مثال ساده از این است که با استفاده از داده هایی که از فروش محصولات در طول زمان خاصی به دست می آید به فروشگاه های اینترنتی کمک می کند بهترین فروش را داشته باشند.

یادگیری ماشین، زیر مجموعه ای از علم داده است که برای پیش بینی آنچه که ممکن است در آینده اتفاق می افتد براساس اطلاعات مربوط به آنچه در گذشته اتفاق افتاده است، استفاده می شود. الگوریتم های یادگیری ماشین پیش بینی می کنند، تست اینکه آیا این پیش بینی ها دقیق هستند و سپس الگوریتم را بهینه سازی می کنند تا دقت پیش بینی را به پیش برند. هرچه میزان داده های موجود متنوع تر باشد، پیش بینی ها بهتر است. مدرک کارشناسی همیشه برای شروع حرفه ای در علوم داده ها ضروری نیست زیرا دوره های کوتاه مختلفی که موضوعات مورد نیاز را پوشش می دهند وجود دارد. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که پیشینه قوی در ریاضیات و برنامه نویسی ضروری است.

میانگین دستمزد شروع: ۸۹،۰۰۰ دلار
میانگین حقوق و دستمزد متوسط: ۱۰۷،۰۰۰ دلار
میانگین حقوق و دستمزد دیر کار: ۱۲۰،۰۰۰ دلار

۲) مهندسی رباتیک

سیستم های روباتیک در حال انجام کارهای تکراری مداوم هستند که نیازی به مهارت و توجه به جزئیات ارائه شده توسط یک کارگر انسانی ندارند. با این حال، با پیشرفت های مداوم در محاسبات، ذخیره سازی انرژی و مواد، روبات ها شروع به حرکت از جوشکاری تک تک و روبات های مونتاژ به ماشین های پیچیده انسانی می کنند. یک نمونه قابل توجه از این ربات بوستون دینامیک است. مهندس رباتیک در هر جنبه ای از طراحی، توسعه، آزمایش و اجرای سیستم های رباتیک مشغول به فعالیت است. مهندسان روباتیک معمولا مهندسان مکانیکی، الکترونیک و مکاترونیک هستند. همانطور که ما همیشه به یک جهان خودکار نزدیک میشویم، تنها مشاغل امن، آنهایی هستند که در خود اتوماسیون قرار دارند.

میانگین دستمزد شروع: ۷۷،۰۰۰ دلار
میانگین حقوق و دستمزد متوسط: ۹۲،۰۰۰ دلار
میانگین حقوق و دستمزد دیر کار: ۹۹،۰۰۰ دلار

۳) مهندس نفت

مهندسان نفت معمولا به روش حفاری، طراحی تجهیزات حفاری و اجرا و نظارت بر برنامه حفاری برای استخراج نفت خام کار می کنند. مهندسی نفت در چند سال گذشته تقاضا شده است و در طول دهه آینده همچنان رشد خواهد کرد. با وجود فشار برای وسایل نقلیه الکتریکی و انرژی پاک، نفت هنوز هم بسیار ارزشمند است، زیرا در بسیاری از صنایع مختلف استفاده می شود. انتظار می رود که بسیاری از مهندسان نفت در سال های آینده بازنشسته شوند، یعنی موقعیت های کاری برای مهندسان جدید باز خواهد شد. مطمئنا یک معضل اخلاقی در وارد شدن به صنعت نفت وجود دارد وقتی که یک بحران رو به رشد زیست محیطی را در نظر بگیریم، چیزی که باید در هنگام جستجوی شغل مورد توجه قرار گیرد.

میانگین دستمزد شروع: ۹۷،۰۰۰ دلار
میانگین حقوق و دستمزد متوسط: ۱۲۰،۰۰۰ دلار
میانگین حقوق و دستمزد دیر کار: $ ۱۴۰،۰۰۰

۴) مهندسی عمران

مهندسی عمران در سال ۲۰۱۸ به شدت طرفدار داشت و این روند تا سال ۲۰۱۹ ادامه پیدا کرد. مهندسان عمران زیربنایی را که جهان به آن وابسته است، می سازند.  زمینه های اصلی مهندسی عمران عبارتند از: مهندسی ساختمان، مهندسی محیط زیست، مهندسی جاده / بزرگراه و مهندسی حمل و نقل.

میانگین دستمزد شروع: ۵۹،۰۰۰ دلار
میانگین حقوق و دستمزد متوسط: ۷۲۰۰۰ دلار
میانگین حقوق و دستمزد دیر کار: ۹۶،۰۰۰ دلار

۵) مهندسی برق

مهندسی برق یکی دیگر از زمینه های مهندسی سنتی است که تقاضای پایدار دارد. مهندسی برق یک زمینه بسیار گسترده است که شامل: مهندسی برق، مهندسی ابزار و مهندسی الکترونیک، و غیره است. طیف گسترده ای از مسیرهای حرفه ای ممکن در مهندسی برق به این معنی است که احتمالا همیشه مشاغل موجود وجود خواهد داشت.

میانگین دستمزد شروع: ۶۷،۰۰۰ دلار
میانگین حقوق و دستمزد متوسط: ۸۲،۰۰۰ دلار
میانگین حقوق و دستمزد دیر کار: ۹۶،۰۰۰ دلار

۶) مهندسی انرژی

با توجه به افزایش فشار بر روی سیاره به دلیل تغییرات آب و هوایی، فشارهای بین المللی نسبت به انرژی پاک و تجدید پذیر وجود دارد. به عنوان مثال، تقاضا برای تکنولوژی انرژی خورشیدی به طرز چشمگیری افزایش یافته است. شکی نیست که انرژی پاک جایگزین آینده است. علیرغم وجود نیروگاه های برق زغال سنگ که اکثریت تولید انرژی جهان را تشکیل می دهند، رشد آن در حال افزایش است و انرژی جایگزین رشد کرده است. یک مهندس انرژی نیاز دارد تا با حداقل یک مدرک لیسانس در مهندسی مکانیک یا برق شروع کند.

میانگین دستمزد شروع: ۶۵،۰۰۰ دلار
میانگین حقوق و دستمزد متوسط: ۸۲،۰۰۰ دلار
میانگین حقوق و دستمزد ماهانه کارمند: ۹۱،۰۰۰ دلار

۷) مهندس معدن

معدنکاری آغاز هر چرخه عمر محصول است، زیرا این مرحله است که مواد اولیه برای همه چیز تولید می شود. یک مهندس معدن به طور معمول هر دو معادن گودال و معدن زیرزمینی را طراحی می کند و نظارت بر حفاری و ساخت این سازه ها را نظارت می کند. آنها همچنین روش های پردازش و حمل مواد معدنی را به گیاهان پردازش مختلف طراحی می کنند. در حالی که روند مصرف برای آهن در چند دهه آینده شروع به کاهش می کند، تقاضا برای لیتیوم، مس، نیکل و دیگر فلزات مورد نیاز در الکترونیک و باتری ها همچنان ادامه دارد.

میانگین دستمزد شروع: ۶۸،۰۰۰ دلار
میانگین درآمد متوسط: ۸۹،۰۰۰ دلار
میانگین حقوق و دستمزد دیر کار: ۱۰۹،۰۰۰ دلار

۸) مهندس پروژه

مهندسی پروژه به طور معمول چیزی نیست که به صراحت مورد مطالعه قرار گیرد، زیرا هر مدرک مهندسی می تواند یک پست مهندسی پروژه را به شما تحویل دهد. با این حال، مطالعه بیشتر در مدیریت پروژه معمولا پس از یک لیسانس به منظور بهبود بهره وری کلی توصیه می شود. یک مهندس پروژه پروژه هایی را که به طور طبیعی فنی هستند، مدیریت می کند که ممکن است شامل طراحی، تهیه، ساخت و تحویل اجزای کوچک ساده باشد..

میانگین دستمزد شروع: ۷۱،۰۰۰ دلار
متوسط ​​دستمزد متوسط: ۸۹،۰۰۰ دلار
متوسط ​​حقوق و دستمزد دیر کار: ۱۰۰،۰۰۰ دلار

در نتیجه
لیست مشاغل ذکر شده در این مقاله به هیچ وجه دقیق نیست، اما بخش خوبی از بازار کار فعلی را فراهم می کند. واضح است که شغل هایی مانند علوم داده ها بیشترین تقاضا را دارند و حقوق و دستمزد بالا و متوسط ​​را از دست می دهند. در حالیکه مؤسسات مهندسی سنتی همچنان حقوق بالا را ارائه می دهند، ابتدا به صنعت می تواند دشوار باشد، زیرا وجود دارد که بیش از حد عرضه مهندسان سطح ابتدایی است. با این حال، با تخصص، جستجوی شغلی ساده تر می شود.

 

نویسنده: پوریا صادق لو