همانند سایر حرفه ها، کلیشه های مشخصی در حوزه مهندسی وجود دارد. اکثر مردم مهندسان را به روش کاملا یکسانی درک می کنند و برخی ویژگی های شخصیتی (یا عدم آن) را با آنها مرتبط می کنند، که گاهی این ها حقیقت ندارند. چند نکته ی غلط درباره اینکه مهندسان چه کسانی هستند یا نه، وجود دارد، اما بیایید به ۱۰ عقیده رایج درباره مهندسان نگاه کنیم.

۱) آنها مهارت های اجتماعی ندارند

مردم اغلب تمایل دارند باور کنند که مهندسان از لحاظ اجتماعی کاملا غیراخلاقی هستند و ترجیح می دهند ساعتها وقت خود را صرف رایانه خود کنند تا برقراری ارتباط با دیگران. شخصیت های سریال های تلویزیونی محبوب مانند The Theory of Big Bang فقط این کلیشه ای را ایجاد می کنند، اما این درست نیست. همانطور که در هر حرفه ای دیگری هم هر دو آدم درونگرا و برونگرا وجود دارد، شما نمی توانید همه مهندسان را درونگرا بدانید.

۲) آنها دوست دارند همه چیز را “تعمیر” کنند

متاسفانه، یکی دیگر از تصورات غلط رایج که ما برای آن باید از هالیوود تشکر کنیم، همین ویژگی است. دوستان، خانواده و حتی همکاران دوست دارند یک مهندس را به عنوان دایره المعارف کامل برای تشخیص همه چیز بشناسند. عجیب است که هیچکسی از پزشکان در اجتماعات خانوادگی سوالی غیر مربوط با رشته اش نمی پرسد، اما انتظار می رود که یک مهندس برق درباره ی ساختن یک ساختمان اطلاعات دشته باشد.

۳) آنها خلاق نیستند

اکثر مردم می گویند اگر رشته مهندسی نبود، مهندسان در رشته های هنری فلج می بودند. یک عقیده اشتباه دیگر. باید گفت اگر مهندسان با فکر خلاق خود نبودند هنوز بسیاری از وسایل روزمره ای که همه از آن استفاده می کنند ساخته نمی شد. خلق وسیله ای که وجود ندارد فقط از ذهن های خلاق بیرون می آید. مهندس بودن یک تعادل دقیق بین منطق، تفکر انتقادی، خلاقیت، توجه به جزئیات و اشتیاق به تغییر است.

۴) کار آنها خسته کننده است

جالب است که رشته های فیزیک، شیمی و ریاضی که یک علم محض است را هیچ کس آنرا خسته کننده نمی داند! مهندسان به طور پیش فرض متفکر هستند و کار آنها این است که محدودیت هایی را که ما در طول روز از نظر تکنولوژیکی با آن مواجه هستیم را برطرف کنند، چطور می تواند همچین کاری خسته کننده باشد؟

۵) آنها ریاضی را دوست دارند

حتما اینکه یک مهندس ریاضی را دوست داشته باشد درست نیست. فقط به این دلیل که مهندسان باید در ریاضی خوب باشند، به این معنی نیست که آنها در مورد آن هیجان زده اند. تعدادی از حرفه های دیگر وجود دارد، جایی که شما فقط باید با شور و شوق انرژی خود را به یک وظیفه ای که ناخوشایند شماست قرار دهید.

۶) آنها مهارت های ارتباطی ضعیف دارند

ارتباطات مهم ترین عامل در جهان امروز است و مهندسان از دیگر نقاط جامعه جدا نیستند. در حقیقت، آنها اغلب در کنفرانس ها شرکت می کنند و همواره مشغول به اشتراک گذاری ایده ها، نوآوری، ایجاد محصولات و … اند!

۷) آنها منافع محدودی دارند

در طول سالها، تصویر یک مهندس به نوعی تبدیل به تعریف یک “ژاک” یا “گرگ و اندوه” شده است. از آنجا که کار آنها شامل میزان بالایی از تمرکز، تعهد و توجه به جزئیات می شود، تنها منطقی است که خود را در آن غوطه ور سازد. اما مهندسان نیز از مردم هستند و دارای منافع و محصوالت متنوعی هستند که ارزش و خوشبختی خود را برای زندگی به ارمغان می آورند.

۸) آنها در یک میدان غالب مرد کار می کنند

در حالی که این در گذشته مطمئنا درست بوده است، اما به آرامی تغییر کرده است. زنان بیشتر و بیشتر در حال رفتن به بخش STEM هستند.

۹) آنها تا ۳۰ سالگی کار نمی کنند

درس های دانشکده مهندسی دشوار است و نیازمند تعهد به مقدار قابل توجهی از وقت و تلاش دارد، اما اینطور که اکثر مردم فکر می کنند، به اندازه کافی سخت نیست. بسیاری از دوره های نیمه وقت و آنلاین فارغ التحصیلان و برنامه هایی وجود دارد که به مهندسان اجازه می دهد تا در هنگام کارشان آموزش خود را ادامه دهند، بنابراین گزینه ها کاملا متفاوت هستند.

۱۰) آنها فقط به یک شغل و یک مکان محدود می شوند

بسیاری از مردم فکر می کنند که مهندسان مهارت و توانایی خود را در سطح بین المللی نمیتوانند انتقال دهند، اما این در واقع بیشتر به وکلا می رسد. مهندسی متشکل از مجموعه ای از اصول استاندارد و قوانین و همبستگی جهانی است.

نویسنده: پوریا صادق لو