مهندسی حرفه ای است که دانش علمی و فن آوری را برای حل مسائل عملی متجلی می کند. در اکثر کشورها، کار به عنوان یک مهندس به معنای کار شایسته ای با درآمد مهندسی خوب است. در واقع، حقوق و دستمزد متوسط مهندسین در ایالات متحده ۸۶۱۰۱ دلار در سال است. این عدد در رشته های مختلف در حرفه مهندسی متفاوت است.

درآمد مهندسی
درآمد مهندسی

۱) مهندسی عمران

نقش یک مهندس عمران، طراحی، بهبود و حفظ محیط زیست روزمره ای است که در آن زندگی می کنیم. برخی از پروژه هایی که مسئولیت آن بر عهده ی مهندسان عمران است شامل سازه های بزرگ مانند پل ها، جاده ها، سدها، بندر، فرودگاه ها، ساختمان های بلند و ….. می شود. وظایف معمول انجام شده توسط مهندسان عمران انجام محاسبات پیچیده، با استفاده از نرم افزار کامپیوتر برای ایجاد مدل ها، و مدیریت بودجه و منابع در طول پروژه ساخت و ساز است.

در اکثر کشورها یک مدرک کارشناسی قبل از اینکه شما بتوانید به یک مهندس عمران تبدیل شوید، کافی است، و میانگین حقوق سالانه ۷۷،۸۹۰ دلار در ایالات متحده است.

۲) مهندسی برق

بر خلاف مهندسی عمران که از هزاران سال پیش شروع می شود، مهندسی برق شاخه جدیدی از مهندسی است که تنها در چند صد سال گذشته ظهور کرده است. مهندسین برق با سیستم های الکتریکی و اجزای تشکیل دهنده کار می کنند که می توانند از میکروچیپ های کوچک تا ایستگاه های تولید برق بزرگ محدوده شوند. وظایف آنها می تواند حفظ، طراحی و بهبود این سیستم ها و همچنین طراحی مدارهای الکتریکی برای ساختمان های تجاری و مسکونی باشد. اکثر کشورها نیاز به مدرک کارشناسی دارند که چهار سال طول می کشد. پس از استخدام، می توانید انتظار داشته باشید که در ایالات متحده آمریکا سالانه ۸۲،۳۶۶ دلار درآمد داشته باشید.

۳) مهندسی مکانیک

مهندسان مکانیک دانش را از همه رشته های مهندسی دیگر برای طراحی و ساخت دستگاه ها و ابزارها ترکیب می کنند. برخی از چیزهایی که می توانند طراحی کنند عبارتند از موتورهای خودرو، ماهواره ها، دستگاه های حرارتی و بسیاری دیگر. وظایف معمول انجام شده توسط مهندسان مکانیک عبارتند از تجزیه و تحلیل دستگاه ها برای بهبود طراحی، مشکلات عیب یابی، طراحی دستگاه های جدید و بهبود یافته و نظارت بر فرایندهای تولید محصولات طراحی شده آنها. اگر فکر می کنید این وظایف به شما علاقه مند هستند، ممکن است بخواهید مدرک مهندسی مکانیک را دنبال کنید. در بیشتر کشورها این نیاز به یک مدرک کارشناسی است که به طور متوسط چهار سال طول می کشد. پس از استخدام، می توانید انتظار داشته باشید که در ایالات متحده آمریکا سالانه ۷۸۵۱۵ دلار درآمد داشته باشید.

۴) مهندسی انرژی

مهندسین انرژی برای تولید منابع انرژی که هر دو غیر قابل تجدید و تجدید پذیر هستند کار می کنند. این بدان معنی است که آنها می توانند در صنایع نفت و گاز یا صنعت انرژی تجدید پذیر درگیر شوند تا باد، انرژی خورشیدی یا نیروی آبی را جمع آوری کنند. برخی از نقش های معمولی که توسط مهندس انرژی انجام می شود شامل طراحی و آزمایش تجهیزات جدید، ایجاد راه هایی برای بهبود فرآیند استخراج نفت و به حداقل رساندن آسیب های زیست محیطی مربوط به استخراج منابع انرژی طبیعی می باشد.

در بیشتر کشورها این نیاز به یک مدرک کارشناسی است که به طور متوسط چهار سال طول می کشد. پس از استخدام، می توانید در آمریکا سالانه ۷۹۲۰۶ دلار درآمد داشته باشید.

۵) مهندسی شیمی

مهندسان شیمی از دانش خود از شیمی برای دستکاری مواد شیمیایی و فرآیندهای شیمی استفاده می کنند. این مهم در صنایع مختلفی مانند کشاورزی و انرژی است که به ترکیب و پردازش منابع طبیعی بستگی دارد تا آنها را به مواد قابل استفاده تبدیل کند. برخی از کارهای معمول انجام شده توسط مهندسان شیمی عبارتند از نظارت بر فرآیندهای صنعتی، ایجاد مواد جدید و ایجاد روش های جدید برای پردازش مواد. اگر این وظایف شما را مورد توجه قرار دهند، ممکن است بخواهید حرفه ای را در مهندسی شیمی دنبال کنید. در بیشتر کشورها این نیاز به یک مدرک کارشناسی است که به طور متوسط چهار سال طول می کشد. پس از استخدام، می توانید انتظار داشته باشید که در ایالات متحده آمریکا در حدود سالانه ۸۷۴۱۵ دلار درآمد داشته باشید.

۶) مهندسی مواد

مهندسان مواد با مواد به منظور بهبود چگونگی ساخت آنها یا طراحی مواد جدید کار می کنند. این مواد جدید می توانند از خواص برتر مانند جذب نور، ضد آب بودن یا ذخیره انرژی برخوردار باشند و می توانند به بسیاری از محصولات برای افزایش قابلیت استفاده خود اضافه شوند. وظایف معمول انجام شده توسط مهندسین مواد شامل تحقیق و تجزیه و تحلیل مواد و نظارت بر فرایندهای تولید انواع مواد مختلف می باشد. اگر این کارها شما را مورد توجه قرار دهند، ممکن است بخواهید حرفه ای در مهندسی مواد را دنبال کنید. در بیشتر کشورها این نیاز به یک مدرک کارشناسی است که به طور متوسط چهار سال طول می کشد. پس از استخدام، می توانید انتظار داشته باشید تا در ایالات متحده سالانه ۸۰،۲۴۵ دلار درآمد داشته باشید.

نویسنده: پوریا صادق لو