امروزه با گسترش تکنولوژی، روش‌های تحصیل و حتی کارکردن نیز تغییر یافته است. در حال حاضر استفاده از ابزارهای مختلف به منظور ساخت اسلایدهای متنوع برای یک پرزنتیشن با هدف ارائه یک موضوع برای سایر افراد، بسیار رواج یافته است. پاورپوینت از جمله شناخته شده‌ترین و پرکاربردترین اپلیکیشن‌هایی است که برای این کار استفاده می‌شود. در حقیقت، قالب‌های پاورپوینت دسته‌ای از اسلایدها هستند که هریک از آن‌ها دارای طرح بندی‌های مختلف هستند. علاوه بر این این ابزار office دارای رنگ، فونت و جلوه‌های متفاوتی است که سبب می‌شود، هر یک از صفحه‌های ساخته شده دارای تیپ شخصی خود باشند. امروزه استفاده از قالب آماده پاورپوینت نیز همگام با گسترش استفاده از این ابزار، رواج یافته است.

نکته اساسی که بهتر است در مورد این قالب‌ها و این نرم افزار بدانید، این است که قالب‌ها باید با توجه به نیاز شما استفاده شوند، در غیر این صورت جلوه و نتیجه زیبایی را به نمایش نخواهند گذاشت. ما در این مطلب قصد داریم به معرفی این نرم افزار، قالب‌های آماده و به طور کلی هر آنچه که لازم است بدانید، بپردازیم.

دانلود قالب آماده پاورپوینت

ساخت یک پاورپوینت حرفه‌ای

نرم افزار پاورپوینت از جمله جالب‌ترین و منحصر به فردترین ابزاری است که به افراد این امکان را می‌دهد تا از تصاویر، متون، فیلم، صدا، حرکت و همچنین جلوه‌های بصری و انیمیشن استفاده کنند. لازم به ذکر است که هدف از قرار دادن تمام این ابزار در پاورپوینت این است که افراد بتوانند گفتار و ارائه خود را بهترین شکل برای مخاطبان خود ارائه کنند.

استفاده درست از پاورپوینت به حدی مهم و تاثیرگذار است که بسیاری از افراد اقدام به تدریس در مورد نحوه استفاده اصولی از این نرم افزار می‌پردازند. لازم به ذکر است که در پیاده سازی اصولی و اساسی پاورپوینت نکات زیادی وجود دارد. ما در ادامه این بخش قصد داریم تا تعدادی از مهم‌ترین نکات در استفاده از نرم افزار پاورپوینت را بیان کنیم.

  1. بزرگ بنویسید تا به این ترتیب بتوانید توجه مخاطبان خود را جلب کنید.
  2. استفاده درست و به‌جا از تصاویر سبب می‌شود تا توجه مخاطب به ارائه و اسلاید متمرکز باقی بماند.
  3. استفاده از افکت‌های زیاد سبب حواس پرتی و سردرگمی مخاطبان شما خواهد شد، بنابراین از افکت‌های موجود در نرم افزار پاورپوینت زیاد استفاده نکنید.
  4. به هیچ وجه جمله ننویسید، یکی از مهم‌ترین نکات در ساخت اسلایدهای پاورپوینت، عنوان نویسی به جای جمله نویسی است.
  5. در مبحث معرفی قالب آماده پاورپوینت باید به قانون 6*6 که یک قانون اجتناب ناپذیر در ساخت پاورپوینت است، توجه داشته باشید. مطابق این قانون طلایی، پاورپوینت شما حداکثر باید 6 خط داشته باشد. علاوه بر این، در هر خط نیز نباید بیش از 6 کلمه استفاده شود. اگر به این قانون توجه نکنید و آن را زیر پا بگذارید، قطعا پاورپوینت خود را اشتباه طراحی کرده و سبب شلوغی اسلاید خود خواهید شد. شلوغی اسلایدها نیز در نهایت سبب خسته شده چشمان مخاطبان و عدم توجه آن‌ها می‌شود.

قالب آماده پاورپوینت

قالب‌های‌ آماده پاورپوینت یا اصطلاحاً تم‌های آماده مخصوص پاورپوینت، قالب‌هایی هستند که در انواع طرح‌ها و رنگ‌های به وسیله گروه‌های طراحی که در این زمینه حرفه‌ای هستند (https://cgkok.com/cg-category/powerpoint-template/)، ساخته و در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. از این رو، افراد می‌توانند متناسب با موضوع، کاربران و مخاطبان خود هر یک از این طرح‌ها یا قالب‌های آماده را انتخاب و مورد استفاده قرار دهند.

قالب آماده پاورپوینت

مزیت استفاده از قالب‌ آماده پاورپوینت

استفاده از قالب‌های آماده برای ساخت اسلایدهای پاورپوینت علاوه بر اینکه سبب تنوع و زیبایی ارائه افراد می‌‌شود، مزیت‌های متنوع دیگری نیز دارد. در ادامه این بخش قصد داریم به معرفی و بیان این مزیت‌ها بپردازیم.

  1. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های به کار گیری قالب‌های آماده پاورپوینت این است که دیگر نیازی به صرف وقت بیش‌ازحد برای طراحی قالب‎ها وجود نخواهد داشت. در حقیقت، شما می‌توایند این قالب‌ها را با یک سرچ ساده در اینترنت خریداری و دانلود کنید.
  2. یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از قالب‌های آماده و حرفه‌ای پاورپوینت این است که این قالب‌ها سبب می‌شوند تا پاورپوینت شما منحصر به فرد باشد.
  3. از دیگر مزیت‌های استفاده از قالب‌ آماده پاورپوینت، می‌توان به افزایش جذابیت متن‌های استفاده شده در اسلایدها و در نهایت جذب بیشتر مخاطبان اشاره کرد. بدون شک زمانی که اسلایدهای شما دارای ظاهر و قالب جذابی باشند، ناخودآگاه متن‌های شما نیز جذاب شده و مخاطب به اسلاید و سخنان شما بیشتر توجه می‌کند.

نکاتی در راستای حرفه‌ای شدن قالب آماده پاورپوینت

برخی از قالب‌های‌ آماده پاورپوینت به حدی زیبا هستند که ممکن است برای بیننده این سوال ایجاد شود که فرد ارائه دهنده از نرم افزار پاورپوینت برای ساخت این اسلایدها استفاده کرده است و یا از یک نرم افزار دیگر. بسیاری از این قالب‎ها به حدی زیبا و حرفه‌ای هستند که نه تنها سبب افزایش توجه مخاطب به اسلایدها بلکه سبب افزایش توجه شنونده به سخنان گوینده نیز می‌شوند. در این بخش قصد داریم به بیان دو نکته مهم در جهت حرفه‌ای‌تر شدن اسلایدهای پاورپوینت اشاره کنیم.

1.     استفاده از متن‌های مخفی در اسلایدها

از جمله اصلی‌ترین ابزار ساخت اسلایدهای حرفه‌ای استفاده از قسمت Notes در فرآیند ساخت پاورپوینت است. در حقیقت، با استفاده از این قسمت افراد می‌توانند یادداشت‌هایی را در اسلایدهای خود ثبت کنند که برای مخاطبان قابل مشاهده نباشد. نکته جالب این قابلیت پاورپوینت این است که مطالب نوشته شده، تنها توسط ارائه دهنده یا سخنران قابل مشاهده است. با استفاده از این قابلیت نرم افزار پاورپوینت، افراد می‌توانند از بکاربردن افراطی متن در پاورپوینت جلوگیری کرده و به این ترتیب یک اسلاید حرفه‌ای بسازند.

برای استفاده از این قابلیت منحصر به فرد پاورپوینت تنها لازم است یادداشت‌های خود را در قسمت Notes پاورپوینت بنویسید. در ادامه نیز برای مشاهده این یادداشت‌ها در زمان سخنرانی باید از قسمتPresenter View اقدام به مشاهده متن کنید.

2.     استفاده از اینفوگرافیک در طراحی اسلایدها

همانطور که پیش از این نیز در مبحث قالب آماده پاورپوینت بیان کردیم، یکی از مهم‌ترین نکات در ساخت یک پاورپوینت حرفه‌ای، استفاده بسیار کم از متن و جملات طولانی است. در واقع، پاورپوینت حرفه‌ای باید به شکلی طراحی شود که با استفاده از المان‌ها و طرح‌های مختلف، هدف و منظور اسلاید به کاربر منتقل شود. برای رسیدن به این هدف استفاده از اینفوگرافیک‌ها در تعداد محدودی از اسلایدها بسیار کمک کننده است. نکته اساسی و بسیار مهم در مورد استفاده از اینفوگرافیک‌ها این است که نباید در استفاده از این ابزار جذاب زیاده‌روی کنید. بهترین اسلایدها برای استفاده از اینفوگرافیک‌ها در قسمت نتیجه‌گیری، بیان آمار و ارقام است.