هر دانشجوی مهندسی که وارد دانشگاه میشه و می خواد با نرم افزارهای مهندسی آشنا بشه و چندتایی رو یاد بگیره همیشه بین سه راهی نرم افزار کامسول ، انسیس و آباکوس گیر میکنه! در مرحله ی اول از دانشجوهای سال بالایی پرس وجو میکنه اما دانشجو ها در این مواقع اکثرا تعصبی کار میکنند و هرکس نرم افزاری که خودش در اون زمینه واردتر هست رو معرفی میکنه. اما ما در این مقاله یک بار برای همیشه میخوایم پرونده این سوال رو ببندیم و تفاوت های اصلی بین کامسول ، انسیس و آباکوس رو بیان کنیم.

 

خب اول بریم سراغ کامسول

کامسول
کامسول

از نظر جهانی نرم افزار کامسول انتخاب اول برای افراد آکادمیک و علمی هستش. این افراد چون بیشتر با نرم افزار های مختلف کار میکنند دوست دارن نرم افزار تحلیلی که دارن راحت با بقیه نرم افزارها مثل متلب و نرمافزار های CAD ارتباط برقرار کنه. کامسول نرم افزاری هست که به راحتی میتونه با این نرم افزار ها ازجمله متلب ارتباط برقرار کنه. یکی دیگه از مزیت های بزرگ کامسول چندفیزیکی اون هستش. این عامل باعث شده از مهندسی برق و مهندسی پزشکی تا دانشجوهای رشته ی فیزیک با این نرم افزار کار کنند. این دامنه ی گسترده در بحث شیمی به اوج خودش میرسه و شبیه سازی هایی که گاه براشون خیلی سردرگم هستیم در کامسول مثل آب خوردنه.

از اونجایی که هرچیزی بدون نقص نیست باید به مشکلات و سختی های این نرم افزار هم اشاره کنیم. از جمله سختی ای که ممکنه شما در این نرم افزار با اون مواجه بشید ترسیم هندسی هستش. در زمینه ی ترسیم هندسی نسبت به بقیه نرم افزار ها خیلی سخت عمل میکنه و کشیدن یه جسم ساده براتون ممکنه چندبرابر وقت ببره. البته این مشکل رو با پشتیبانی از تمام فرمت های نرم افزارهای CAD پوشش داده پس جای هیچ نگرانی نیست.

 

 

قدم بعدی، انسیس

انسیس
انسیس

کسایی که با انسیس کار کرده باشند میدونند که طراحی و رسم هندسه در این نرمافزار به دو بخش کلاسیک و Workbench تقسیم میشه. بخش Workbench مثل برنامه های CAD عمل میکنه و بسیار ساده و محبوبه مخصوصا در صنعت. شبیه سازی در انسیس یکی از دقیقترین شبیه سازی هاست و تجربه نشون داده این شبیه سازی اگر درست انجام بشه با مدل واقعی خودش کمترین تناقض و اختلاف رو داره. اما چیزی که انسیس رو از کامسول پایینتر نگه میداره دامنه ی کاربردی این نرم افزار هستش. انسیس بیشتر در بحث جامدات و سیالات کاربرد داره.، ولی اگر پای یک پروژه صنعتی درمیون باشه ما به شما انسیس رو پیشنهاد میکنیم. بلد بودن انسیس برای استخدام چهره ی مهندسی شما رو خیلی حرفه ای تر نشون میده.

 

در آخر، آباکوس

آباکوس
آباکوس

هروقت پای یک تجزیه و تحلیل غیرخطی وسط باشه بدون هیچ تاملی و تفکری به سراغ آباکوس برید. بدون شک آباکوس در این زمینه حرف اول رو میزنه و به جرات میتونم بگم بی رقیبه. البته طبق تحقیقاتی که از بین دانشجوها انجام شده اکثرا یادگیری انسیس رو آسون تر از یادگیری آباکوس دونستند. رابط گرافیکی در کامسول و انسیس بهتر از آباکوس هست پس در آباکوس دنبال محیط یوزرفرندلی نباشید. برای پیشنهاد ولی میتونم بگم یادگیری رو با انسیس شروع کنید و با آباکوس ادامه بدید. موضوع و کارایی بیشتر آباکوس هم بیشتر در زمینه ی خودروسازی و هوافضا هستش، جاهایی که بیشتر با تحلیل غیرخطی سر و کار داریم.

 

پس اگر بخوام به طور خلاصه مطالب گفته شده رو در چند خط بازگو کنم بید بگم که اگر بخوایم کار آکادمیک و علمی انجام بدیم قطعا اولویت با کامسول هست. در بحث های صنعتی به سراغ انسیس میریم مگر ینکه تحلیل غیرخطی باشه مثل صنعت خودروسازی و هوافضا. برای آموزش این نرمافزارها هم می تونید سایت دیتک رو دنبال کنید. هم آموزش حضوری و خصوصی براتون داره هم می تونید مطالب آموزشی رو به طور رایگان بخونید و یاد بگیرید.