در پایان سال ۱۳۹۶، یکی از کار هایی که مهندسان باید انجام دهند این است که دستاورد های سال گذشته خود را مورد ارزیابی قرار دهند و به بررسی آنان بپردازند. برخی از ما مهندسین در طول دوران خود بیشتر آموخته ایم تا اینکه آموخته های خود را به مرحله اجرا برسانیم. بنابراین، با این سایه ای که بر سر دانشجویان مهندسی و گاه مهندسان افتاده است عملا حرف زدن راجع به دستاورد های مهندسی به گذراندن چند واحد درسی خلاصه می شود. اگر مهندسین می خواهند در کار خود پیشتاز باشند باید این هشدار را جدی بگیرند که جامعه ی کار آن ها همواره در خطر است. زمانی که بر اطلاعات و دانش یک مهندس گرد و غبار بنشیند باید منتظر جایگزین شدن خود با یک حرفه ای تر باشد. در این مقاله قصد داریم به ۱۰ مورد از کارهایی که برای به روز بودن و برای ورود و ماندن در جامعه کاری مهندسی لازم است بدانید بپردازیم.

  1. مسیر شغلی خود را ارزیابی کنید

گاه لازم است یک قدم به عقب برداریم تا موقعیت کاری خود را از منظر خارجی بررسی کنیم. به عبارت دیگر مسیری که برای ۵ سال بعد خود دارید در حال حاضر در آن قرار دارید یا خیر. به عنوان مثال، اگر می خواهید در نهایت موتورهای هواپیما را طراحی کنید، شاید طراحی لوازم خانگی در حال حاضر بهترین گزینه نیست.

۲) تمرکز بر روی سلامتی

این کار به نظر کلاسیک و قدیمی به نظر می رسد ولی با این حال یکی از مهمترین عناصر است. نگهداری یک شیوه زندگی سالم، عملکرد ذهن شما را بالا خواهد برد و از فرسودگی آن جلوگیری خواهد کرد.

۳)شبکه مهندسی خود را افزایش دهید

قدرت شبکه اغلب نادیده گرفته می شود. در دنیای الان برای پیشرفت و پیشبرد یک کار لازم است تا شما دارای یک شبکه مهندسی باشید. گاهی می توان نکاتی را از مهندسان دیگر آموخت که در هیچ کجای دیگر به آن ها اشاره نمی شود. در سال جدید سعی کنید روابط خود با دیگر مهندسان را افزایش دهید و در انتها خواهید دید که این کار چقدر برای شما سود آور است.

۴) پژوهش بر روی موضوعی جالب

پژوهش مداوم بر روی موضوعی جالب می تواند حس هیجان شما را تقویت کند و تخصص شما را بالا ببرد.

۵) مربی یک مهندس جوان

اگر شما به عنوان مهندس در صنعت فعالیت می کنید خیلی خوب است که یک مهندس جوان را راهنمایی کنید و راه آن را برای ورود به صنعت هموار کنید. تمام مهندسان متخصص در مورد اختلاف فاحش بین دانشگاه و صنعت سخن می گویند بنابراین به جای اینکه تماشا کنید که چگونه دیگران اشتباهات مشابهی را انجام میدهند، چرا یک مهندس جوان را هدایت نمیکنید و شکاف بین این دو را کاهش نمی دهید.

۶) داوطلب

هر کس در مورد کار باور نکردنی که توسط پزشکان بدون مرز انجام می شود، می داند. اما چند نفر از مهندسان بدون مرز کاری را انجام می دهند؟ مهندسان می توانند به طور چشمگیری زندگی صدها نفر را در روستاهای دور افتاده با تکنولوژی نسبتا ساده و ظریف کم بهبود بخشند. نه تنها به افرادی که به شدت به آن نیاز دارند کمک می کند، بلکه به شما امکان می دهد که در حرفه خود ذهن بازی پیدا کنید و ماهرتر شوید.

۷) از بین بردن شلوغی

بیشتر ما درگیر شلوغی های پیرامون خود هستیم، از شلوغی میز کار خود گرفته تا موارد دیگر. این شلوغی ها به طور قابل توجهی میزان کارایی شما را کاهش می دهد.

۸) ابتکار بیشتر

هر مهندس پرشور دارای انواع و اقسام وسایل در گاراژ خود است. حتی گاهی با انجام دادن کارهایی مثل تعمیر و نگهداری، تعمیر حصار، تعمیر ترمز خودرو و یا تعمیر لوله نشتی از دست داده است. چرا چیزی را از ابتدا طراحی و تولید نکنید؟ این فرایند فوق العاده باارزش است که نه تنها سرگرم کننده بلکه همچنین آموزشی است.

۹) نرم افزار جدید را بیاموزید

ابزارهای نرم افزاری ما بسیار مهم هستند. این نرم افزار ها شامل یک برنامه CAD برای طراحی یا بسته CAE برای ارزیابی این طرح ها می باشد. چرا زمان را برای اضافه کردن یک ابزار دیگر به جعبه ابزار مجازی خود صرف نمی کنید.

۱۰) مدیریت خودکار

انجام وظایف تکراری مدیران اغلب می تواند تمام لذت های زندگی شما را از بین ببرد، بنابراین برای مبارزه با آن، آن را خودکار کنید. این را می توان با برنامه ریزی یک اسکریپت ساده پایتون برای مرتب سازی یک پوشه و هوشمندانه اسناد آرشیو بر اساس خواص از پیش تعیین شده انجام داد.

همه ما می دانیم که دستیابی به همه این موارد در سال جدید اغلب یک تمرین بی فایده است، اما شاید بعضی از این موارد فوق می تواند یک تغییر ماندگار در زندگی شما ایجاد کند. به عنوان مهندس ما به طور مداوم در حال بهبود و یادگیری هستیم، بنابراین ایجاد یک لیست کلی برای اداره این فعالیت ها یک راه خوب برای باقی ماندن در نمودار پیشرفت است.

نویسنده: پوریا صادق لو