متخصصان مالی به نیویورک، برنامه نویسان کامپیوتر به دره سیلیکون و هنرمندان به لس آنجلس می روند. اما به نظر شما بهترین مقصد برای یک مهندس کجا می تواند باشد؟ در اینجا ما لیستی از ۱۰ کشور برتر در زمینه فرصت شغلی مهندسی تهیه کرده ایم.

۱) آلمان
تولید آلمانی همواره یک قدم جلوتر از هر کشور دیگری بوده است، و وضعیت آن به عنوان یک صادر کننده برتر است. حقوق بالا و شرایط کار خوب به این معنی است که این کشور اروپایی کیفیت زندگی بهتر را برای مهندسین صنعتی، ساختمان و مهندسی مکانیک ارائه می دهد.

۲) ایالات متحده آمریکا
ایالت های جنوبی برای پایگاه های گسترده نظامی، مراکز تولیدی و شرکت ها شناخته شده اند که همه آنها فرصت های شغلی رقابتی را برای زمینه های هوا فضا، شیمیایی، مدنی، سخت افزار کامپیوتر، برق، الکترونیک، مهندسی محیط زیست، بهداشت و ایمنی، مهندسین دریایی و معماران دریایی، مواد، مهندسی مکانیک، معدن و زمین شناسی ایجاد می کنند. آلاباما، جورجیا، تگزاس، فلوریدا، کالیفرنیا و اوهایو صنایع مهندسی بزرگتری نسبت به میانگین ملی دارند.

۳) کانادا
کانادا دارای سهم عمده ای در بخش برترین دانشگاه های جهان است و در زمینه های مهندسی مکانیک و مهندسی عمران بسیار فعال است. متخصصان مهندسی در این کشور یکی از خوشبخت ترین افراد در بازار کار جهانی هستند.

۴) فرانسه
فرانسه به عنوان یک کشور برتر در زمینه مهندسی مکانیک، مکان خوبی برای حرفه ای ها است که به دنبال کار در بخش های مهندسی، علمی و تحقیقاتی هستند. مهندسان انگلیسی زبان شانس خوبی برای فرود یک کار با درآمد بالا در یک شرکت محلی یا یکی از تولید کنندگان بین المللی مثل مایکلین دارند.

۵) سوئیس
صنایع عمده سوئیس به عنوان ماشین آلات و ابزار دقت، ساعت سازی و مواد شیمیایی با مکانیک و مهندسی برق به عنوان صنعت اصلی در کشور مرکزی اروپا شناخته می شود. باتوجه به تخصص های کشور سوئیس، بازار کار این کشور در حوزه های مکانیک و شیمی و زیست محیطی بسیار مورد توجه است.

۶) چین
با رشد اقتصادی و نیروی کار، بخش های مهندسی مکانیک و مهندسی چین در دهه گذشته با پیشرفت بی نظیری مواجه شده اند. دولت چین برنامه پنج ساله خود را برای تشویق شرکت های مهندسی مکانیک چین برای گسترش فروش خود در خارج از کشور، اجرا کرده است و این کار به طرز چشمگیری به افزایش نیاز به متخصصان ماهر منجر شده است.

۷) دانمارک
بر اساس قرارداد پنج ساله اخیر که به تازگی امضا شده دانمارک و کنیا برای آموزش پرسنل و توسعه بخش دریایی و حمل و نقل است، منابع مالی قابل توجهی در اختیار مهندسان دریایی و دانشجویان علوم دریایی در کنیا برای دستیابی به خدمات دریایی ۱۲ ماهه قرار خواهد گرفت. الزامات اجباری به دست آوردن مدارک حرفه ای در صنعت دریایی به عنوان افسران مهندسی دریایی صورت گرفته است. این امر موجب افزایش صنعت حمل و نقل و ایجاد فرصت های زیادی برای خدمات تجاری می شود.

۸) ژاپن
ژاپن جای خود را به عنوان یک رهبر در مراکز پیشرفته مهندسی و تولیدی با شرکت های چند ملیتی ژاپنی که بازیگران جهان در زمینه هوا فضا، مواد شیمیایی و صنعتی و همچنین تولید خودرو هستند، حفظ کرده است. تولید ژاپن حدود ۳۰ درصد از سهم بازار جهانی را تشکیل می دهد، به این معنی که فرصت های هیجان انگیزی برای حرفه ای های پیشرفته مهندسی وجود دارد.

۹) کلمبیا
تقاضا برای مهندسین نفت در سال های اخیر افزایش یافته و حقوق و دستمزد آنها از سال ۲۰۰۸ به سرعت افزایش یافته است. کارگران در این بخش از امنیت شغلی بسیار بالا برخوردار هستند و کلمبیا یکی از بالاترین حقوق در این بخش را ارائه می دهد.

۱۰) سوئد
پس از چندین سال کاهش، سوئد در بخش مهندسی جایگاه خود را حفظ کرده است. بازار خدمات مهندسی به تدریج گسترش یافته است، همان طور که قبلا پیش بینی شده است و سهام اکثر شرکت ها به آرامی، اما به طور پیوسته رشد می کند. انتظار می رود که فرصت های شغلی بیشتری در ماه های بعد برای مهندسان باز شود زیرا کمبود پرسنل واجد شرایط یکی از مهم ترین چالش هایی است که صنعت با آن مواجه است.

آمار و اطلاعات بین المللی نشان می دهد که بازار کار برای مهندسان در بخش های مختلف، با وجود فعالیت پایین در بسیاری از کشورها، تثبیت شده است. در بیشتر بازارهای پیشرفت بیشتری مورد انتظار است و امید است فرصت های شغلی بیشتری در همه کشور ها ایجاد شود.