پرینتر سه بعدی یا تولید افزودنیها یک فرایند ساخت اشیاء سه بعدی جامد از یک فایل دیجیتال است.

ایجاد یک شیء چاپ شده ۳D با استفاده از فرآیندهای افزودنی به دست می آید. در یک فرآیند افزایشی، با قرار دادن لایه های متوالی ماده، تا زمانی که شی ایجاد شود، یک شی ایجاد می شود. هر یک از این لایه ها را می توان به عنوان یک مقطع افقی نازک برش از شیء نهایی مشاهده کرد.

چاپ سه بعدی شما را قادر می سازد تا اشکال پیچیده (کاربردی) را با استفاده از مواد کمتر از روش های تولید سنتی تولید کنید.

پرینتر سه بعدی چگونه کار می کند؟
این همه با ایجاد یک مدل ۳D در رایانه شما آغاز می شود. این طراحی دیجیتال به عنوان مثال یک فایل CAD است. یک مدل ۳D یا از طریق نرم افزار مدل سازی سه بعدی یا بر اساس داده های تولید شده توسط یک اسکنر ۳D ایجاد می شود. با استفاده از یک اسکنر سه بعدی میتوانید یک کپی دیجیتالی از یک شی را ایجاد کنید.

-اسکنرهای ۳D

در حال حاضر قیمت اسکنرهای سه بعدی از اسکنرهای گران قیمت صنعتی درجه ۳ تا اسکنرهای ۳۰ دلاری DIY که هرکسی می تواند در خانه ایجاد کند، محدوده می شود. ما در حال حاضر یک راهنمای مفید برای تکنولوژی اسکن ایجاد کرده ایم و آن را با قیمت، سرعت، دقت و قابلیت های نرم افزاری ارزیابی می کنیم.

-نرم افزار ۳D مدل سازی

نرم افزار مدل سازی ۳D در بسیاری از فرم ها آمده است. نرم افزار درجه صنعتی وجود دارد که برای خرید آن ها باید هزینه کنید، اما همچنین نرم افزارهای رایگان هم در این زمینه وجود دارند. نرم افزار مدل سازی سه بعدی اغلب با توجه به عملکردهای صنعت کاربر ساخته می شود. در نتیجه، برنامه های کاربردی در بازار وجود دارد، از جمله برای هوا فضا و حمل و نقل، طراحی مبلمان و یا پارچه ها و مد و بسیاری دیگر از آنها. به همین دلیل، زمانی که شروع می کنید، مقدار انتخاب ها می تواند کمی قریب به اتفاق زیاد باشد. توصیه ای که می شود این است که با Tinkercad شروع کنید. به صورت رایگان در دسترس است و در مرورگرهایی که WebGL را پشتیبانی می کنند، به عنوان مثال Google Chrome کار می کند. آنها درس های مبتدی را ارائه می دهند و دارای گزینه ای ساخته شده است تا جسم خود را از طریق چاپ های مختلف ۳D چاپ کنید.

اکنون شما یک مدل سه بعدی دارید، گام بعدی این است که آن را آماده کنید تا بتوانید چاپ ۳D را انجام دهید.

از مدل ۳D به چاپگر ۳D
شما باید یک مدل سه بعدی را برش دهید تا بتوانید چاپ ۳D را انجام دهید. برش یک مدل سه بعدی را به صدها یا هزاران لایه افقی تقسیم می کند و با نرم افزار برش انجام می شود.گاهی اوقات ممکن است یک فایل ۳D را در یک نرم افزار ۳D مدل سازی یا در چاپگر سه بعدی تکه تکه کنید. همچنین ممکن است که شما مجبور به استفاده از ابزار برش خاص برای یک چاپگر خاص ۳D شوید.

هنگامی که مدل ۳D شما برش خورده است، آماده تهیه آن به چاپگر ۳D خود هستید. این را می توان از طریق USB، SD یا Wi-Fi انجام داد. این واقعا به آنچه برند چاپگر ۳D شما با شما کار می کند بستگی دارد. هنگامی که یک فایل در یک چاپگر ۳D آپلود می شود، این شی آماده است تا لایه چاپ شده توسط ۳D را داشته باشد.

یاد بگیرید چگونه و از کجا شروع کنید
شروع به کار با چاپ سه بعدی به این معنی است که خودتان میپرسید چطور میخواهید ابتدا یاد بگیرید. آیا شما به سخت افزار علاقمند هستید یا میخواهید روی نتیجه نهایی تمرکز کنید. پاسخ دادن به این سوال می تواند شما را به تصمیم گیری برساند که آیا شما باید یک پرینتر سه بعدی از قبل نصب شده یا یک کیت چاپگر ۳D DIY بخرید.

کدام چاپگر سه بعدی برای شما مناسب است؟
آیا می خواهید یک پرینتر ۳D خریداری کنید، اما شما دارای بودجه تنگی هستید؟ شروع سفر به چاپ سه بعدی نیازی به گران بودن نیست. چاپگرهای ارزان قیمت ۳D تحت ۲۵۰ دلار وجود دارد.

چه چیزی قیمت چاپگر ۳D را تعیین می کند؟

برای شروع: قطعات هنگامی که یک تولید کننده از قطعات با کیفیت بالا (موتور، قاب، الکترونیک) استفاده می کند، این قیمت محصول نهایی را تحت تاثیر قرار می دهد. هنگامی که قطعات با کیفیت بالا هستند، به طور خودکار به این معنی نیست که چاپ ها عالی می شوند – عوامل دیگری نیز وجود دارند که نقش مهمی نیز ایفا می کنند.
هنگامی که یک سازنده تصمیم می گیرد ارزان قیمت بخرد، می تواند محصول را برای قیمت مناسب به بازار عرضه کند. از سوی دیگر، به طور خودکار به این معنا نیست که یک چاپگر سه بعدی ارزان قیمت به شما نتایج چاپی بد بدهد. اما احتمالا مجبور هستید زمان و تلاش بیشتری برای رسیدن به همان سطح به دست آورید.

عنصر بعدی که بر قیمت چاپگر سه بعدی تاثیر می گذارد: مونتاژ است. به طور کلی ارزانتر و کارآمدتر است، فقط قطعات را در مقایسه با یک چاپگر کاملا مونتاژ شده حمل کنید. این می تواند به صورت یک کیت DIY یا چاپگر نیمه مونتاژ ۳D باشد. این به این معنی نیست که تمام کیت های DIY یا چاپگرهای نیمه مونتاژ ۳D ارزان هستند. بعضی از کیت های DIY حاوی قطعات با کیفیت بالا هستند که اگرچه شما باید خودتان آن را جمع آوری کنید، هنوز گران است. علاوه بر این، برخی از مارک های موجود در بازار، کیت های خود را صرف زمان زیادی می کنند و تلاش می کنند تا بر آموزش ها و خدمات مشتری تمرکز کنند – که ارزان هم نیست.

و این ما را به آخرین نکته ای تبدیل می کند که قیمت چاپگر ۳D را تعیین می کند: خدمات مشتری و گارانتی.

در صورتی که یک پرینتر سه بعدی را از یک نام تجاری مستقل انتخاب کرده اید، بیشتر پرداخت خواهید کرد، اما اطمینان حاصل کنید که همیشه از شما پشتیبانی می کند. همچنین، هنگامی که برای مثال چیزی در حین حمل و نقل شکسته شود، شما خوشحال خواهید شد که یک محصول با گارانتی انتخاب کردید.

 

نویسنده: پوریا صادق لو