آیا شما در سال های آخر تحصیل در دانشگاه هستید و به آنچه که بعد از آن قرار است اتفاق بیافتد فکر می کنید؟ برای اکثریت، پایان تحصیل به معنای ورود به دنیای واقعی و جستجوی شغل است. بعضی دیگر ممکن است تصمیم بگیرند که یک دوره فوق لیسانس یا دکترا را برای پیشرفت تحصیلی خود ادامه دهند. اما اگر شما در اکثریت هستید، به دنبال اولین موقعیت خود به عنوان یک حرفه ی واقعی در بخش مهندسی خواهید بود. برای کمک به اولین مصاحبه کاری مهندسی خود، این مقاله می تواند قبل از روز موعود، نکاتی را به شما ارائه دهد.

قبل از اینکه ما درباره مصاحبه اول با مصاحبه گیرنده صحبت کنیم، مهم است که سعی کنید فرایندهایی را که ممکن است با آن درگیر شوید را درک کنید.

فرآیند اشتغال

پروسه مصاحبه اختصاصی برای این شرکت چیست؟

بسیاری از شرکت ها یک فرایند استاندارد را دنبال می کنند که توسط بخش منابع انسانی تعیین شده است. گاهی برای آشنایی با این شرکت ها و فرآیند کار همایش یا نمایشگاه شغلی درنظر گرفته می شود که در آن دانشجویان علاقه مند می توانند رزومه خود را در همان لحظه در اختیار این شرکت ها قرار دهند و در صورت انتخاب به مصاحبه های انتخابی دعوت شوند. همچنین شرکت های علاقه مند ممکن است گروهی از دانشجویان را انتخاب کرده و سپس مصاحبه تلفنی را برای آنان ترتیب دهند.

با چه کسی مصاحبه می کنید؟

این بسیار مهم است، گاهی شرکت ها گروهی را برای مصاحبه کاری انتخاب می کنند، به عنوان مثال، مدیر استخدام، یک یا دو نفر از تیم خود، منابع انسانی و احتمالا مدیر دیگری که در کار شما تاثیر می گذارد، استفاده می کنند. مهم این است که این موضوع را بدانید، زیرا هر شخصی سوال هایی را از زاویه خاص خود به آنها می دهد. گاهی اوقات هر شخص نقش متفاوتی ایفا می کند و یا روی یک جنبه خاصی تمرکز می کند.

مصاحبه کجا انجام خواهد شد؟

مهم است که همیشه برای مصاحبه زود برسید، بنابراین لازم است روز قبل از محل مصاحبه با خبر شوید تا خود را زودتر به محل برسانید.

آیا کار مرتبط با رشته شما است؟

اکثر دانشجویان فقط می خواهند هر شغلی را پس از پایان تحصیل دریافت کنند. مهم است که بیشتر در مورد موقعیت شغلی رشته خود آگاه شوید. گاهی لازم است چند مصاحبه را خود شما رد کنید تا به یک موقعیت خوب بله بگویید.

بسیاری از شرکت ها دارای سبک خاصی هستند که آنها برای مصاحبه استفاده می کنند. برای مثال کلید مصاحبه مبتنی بر رفتار است که در اکثر شرکت ها بسیار شایع است. این جایی است که مصاحبه کننده از سوالات باز در مورد وضعیت ها سوال می کند و شما باید یک مثال زندگی واقعی را به عنوان پاسخی به این وضعیت بدهید.

هنگامی که این موارد بررسی شد، شما باید خودتان را به حرفه ای ترین روش و واقعی برای مصاحبه دهندگان معرفی کنید.

پنج نکته مهم برای مصاحبه

تحقیق درباره ی شرکت: با مطالعه ی رزومه و جست و جو پیرامون شرکت باید در ابتدا لازم است از اهداف و کارهای انجام شده ی شرکت باخبر شویم.

درک آنچه دوست دارید و آنچه که می خواهید در آن حرفه ای باشید: این به این معنی است که شما باید سعی کنید موضوعاتی که به آن علاقه مند هستند را با موضوعاتی که در آن مهارت دارید  را کم کنید. این چیزی است که مصاحبه گران برای تمایز نامزدهای با نمرات و زمینه های مشابه استفاده می کنند.

با مردم صحبت کنید: ایده بسیار خوبی است که با دیگر مهندسین یا دوستان والدین یا یکی از اعضای خانواده که ممکن است در همان زمینه مشغول به کار باشند مشورت کنید. افرادی که در این صنعت بوده اند، دارای دانش فراوان هستند و می توانند شما را برای اولین مصاحبه کاری شما در این بخش راهنمایی کنند.

لباس مناسب: انتظار برای رسیدن به یک مصاحبه حرفه ای ممکن است مدت زیادی به طول انجامد. لازم است لباس را طوری انتخاب کنید که حداقل کثیفی را به خود جذب کند. برای مردان، لباس های تیره رنگ معمولا بسیار امن هستند، و برای زنان، لباس های ست و دیگر لباس های رسمی بسیار توصیه می شود.

طبقه بندی اطلاعات: شکی در این که شما موضوعاتی را در دانشگاه آموخته اید و نمره ی قبولی را کسب کرده اید نیست، اما دنیای کار مبهم تر از آن است که شما آموخته اید. مهارت ها و اطلاعات شما باید به گونه ای باشد که در فرآیند کاری به کار آید. شما ممکن است در ترمودینامیک “A” بدست آورید، اما مهم است که چگونه روند علمی را به مشکلات واقعی با عواقب واقعی تبدیل می کنید؟ این مسئله آنقدر اهمیت دارد که لازم است قبل از رفتن به مصاحبه عمیقا به آن فکر کنید.
حرکت از دنیای آکادمیک به دنیای شرکت ها می تواند کمی ترسناک باشد، اما اگر پیش از غواصی در روند مصاحبه، تفکر و تحقیق را انجام دهید، آماده می شوید در اصل خود را برای موفقیت آماده کرده اید. موفق باشید!

نویسنده: پوریا صادق لو