اپل امروز از جدیدترین نسخه سیستم عامل آیفون خود یعنی iOS 16 رونمایی کرد. این به روز رسانی که قرار است در پاییز در کنار آیفون های پرچمدار امسال منتشر شود، شاهد تغییرات بصری، ویژگی های بهره وری و به روز رسانی برنامه های محبوب مانند Maps Messages و عکس ها

چه چیزی در iOS 16 جدید است؟

کریگ فدریگی، معاون اپل، در جریان سخنرانی گفت: iOS 16 «ویژگی‌های هوش، اشتراک‌گذاری و ارتباط جدیدی» را ارائه می‌کند که به منظور بهبود و کمک به شخصی‌سازی تجربه آیفون هستند. در اینجا همه ویژگی‌های iOS 16 که در WWDC 2022 معرفی شدند، آورده شده است.

صفحه قفل

همه ویژگی‌های iOS 16
همه ویژگی‌های iOS 16

نمی توان انکار کرد که صفحه قفل آیفون همیشه کسل کننده ترین ویژگی آن بوده است. که امروز تغییر می کند. در iOS 16، آیفون ها دسته ای از تصاویر پس زمینه اطلاعاتی و تعاملی را دریافت خواهند کرد. کاربران اکنون می توانند صفحه قفل خود را شخصی سازی کنند و مجموعه ای از سبک ها را اعمال کنند که رنگ، لحن و ظاهر رابط را تغییر می دهد. ویجت‌هایی مانند آب‌وهوا، تایمر، و یادآوری وظایف نیز می‌توانند در صفحه قفل ادغام شوند.

اطلاعیه

اپل نسبت به نسخه‌های قبلی iOS به‌روزرسانی‌های تدریجی در نحوه عملکرد هشدارها و پینگ‌ها انجام داده است و iOS 16 گام دیگری به سوی شادی اعلان است. اکنون نوتیفیکیشن ها در نیمه پایینی نمایشگر آیفون ظاهر می شوند. فعالیت‌های زنده، مانند ویجت‌های صفحه قفل که در بالا ذکر شد، ماژول‌های ثابتی هستند که رویدادهای جاری را نمایش می‌دهند. این شامل امتیازات رویدادهای ورزشی و رویدادهای به موقع از تقویم شما می شود.

حالت فوکوس

همزمان با ویجت ها و والپیپرهای صفحه قفل جدید، حالت فوکوس نیز به روز رسانی می شود. در iOS 16، کاربران می‌توانند پروفایل‌های صفحه قفل را تنظیم کنند که با حالت فوکوس مربوطه مطابقت داشته باشد، خواه برای کار، خواب، شخصی یا مزاحم نشوید. ویژگی تطبیقی ​​تصویر زمینه و همچنین ماژول های اطلاعاتی نمایش داده شده را منعکس می کند. یک سوایپ ساده کناری روی صفحه قفل بین حالت های مختلف فوکوس شما جابجا می شود.

پیام ها

مسلماً Messages پر استفاده ترین برنامه iOS است که ویژگی های جدیدی از جمله لغو ارسال و امکان ویرایش پیام های خروجی را به دست خواهد آورد. (این مانند عملکرد «ویرایش توییت» است که کاربران توییتر آرزوی آن را داشتند.) Shareplay همچنین به برنامه پیام‌ها می‌آید و به کاربران اجازه می‌دهد برنامه‌های پشتیبانی شده Shareplay مانند Disney+ و YouTube را از طریق پلت فرم پیام‌ها پخش کنند. همچنین ویژگی‌های دیکته جدید، از جمله امکان تصحیح گرامری و نقطه‌گذاری خودکار ورودی‌های صوتی، وجود دارد که پاسخ صوتی به پیام‌های متنی را آسان‌تر از همیشه می‌کند.

Apple Pay و Pay Later

علاوه بر گسترش کاتالوگ تجار سازگار و مکان های پذیرش، Apple Pay اکنون یک گزینه تامین مالی به نام Pay Later دارد. Pay Later به کاربران این امکان را می دهد که پرداخت ها را در چهار قسط مساوی در مدت شش هفته با بهره و کارمزد صفر تقسیم کنند. Pay Later در هر جایی که Apple Pay باشد پذیرفته می شود و به کاربران در هنگام تصمیم گیری خرید آزادی بیشتری می دهد. تمامی پرداخت های آتی را می توان از طریق اپلیکیشن Wallet از طریق گزینه اقساط پیگیری کرد.

کتابخانه اشتراکی iCloud

همراه با انبوه ویژگی‌های اشتراک‌گذاری خانوادگی موجود در iOS، کتابخانه عکس مشترک iCloud به اعضای گروه اجازه می‌دهد عکس‌ها و ویدیوها را در آلبوم‌های مشترک آپلود، توزیع و همگام‌سازی کنند. محتوایی که با روشن بودن تنظیمات دوربین «کتابخانه مشترک» گرفته می‌شود، به‌طور خودکار در آلبوم تعیین‌شده پر می‌شود. و برای کنترل بیشتر، می‌توانید تصاویر خاصی را که با اعضای دیگر به اشتراک گذاشته می‌شوند، انتخاب و انتخاب کنید.

متن زنده و جستجوی تصویری

Live Text و Visual Look Up دو ویژگی جدیدی هستند که به برنامه Apple Photos در iOS 16 می آیند. اولی از هوش روی دستگاه برای تشخیص متن از تصاویر و ترجمه مستقیم در برنامه استفاده می کند. به طرز چشمگیری، این ویژگی هوش مصنوعی روی ویدیوها نیز کار می کند. شما به سادگی روی فریم مورد نظر مکث می کنید و اجازه می دهید Live Text کار خود را انجام دهد. Visual Look Up سوژه ها را (به جای متن) از پس زمینه تصویر جدا می کند. این ویژگی که برای تشخیص انسان ها، حیوانات و حتی مجسمه ها طراحی شده است، راهی سریع و ساده برای برش و چسباندن تصاویر برای اشتراک گذاری است.

نقشه های اپل

نقشه های اپل در حال تازه شدن است و به زودی در 11 کشور دیگر از جمله بلژیک، فرانسه و هلند در دسترس خواهد بود. به‌روزرسانی برنامه دارای رندرهای سه بعدی از مکان‌ها است که عمق و جزئیات بیشتری را در مناطق محبوب مانند لاس وگاس، میامی و سیدنی ارائه می‌کند. نقشه‌ها همچنین دارای قابلیت چند توقفه هستند و به کاربران این امکان را می‌دهند که تا ۱۵ توقف در هر مسیر را تنظیم کنند. در iOS 16 مسیرهای دوچرخه سواری و کرایه های حمل و نقل در زمان واقعی اضافه شده است که مشاهده آنها نیز آسان تر است.

برنامه خانه

این یک تغییر خانه برای برنامه Home است. آخرین نسخه هاب خانه هوشمند بیشتر، اگر نه همه، محصولات IoT شما را در صفحه اول برنامه ارائه می دهد. به این ترتیب، دیگر لازم نیست برای دسترسی به صحنه‌ها، دوربین‌ها، و کنترل‌های آب و هوا و نور، در منوها پیمایش کنید و پیمایش کنید. اپل یکی از بسیاری از شرکت‌های بزرگ فناوری است که با Matter، یک استاندارد خانه هوشمند جدید که هدف آن ساده‌سازی نحوه اتصال محصولات اینترنت اشیا است، در پاییز امسال همکاری می‌کند.

اپلیکیشن ایمیل

مجموعه‌ای از ابزارهای جدید مانند زمان‌بندی ایمیل و امکان لغو پیام‌های خروجی قبل از رسیدن به گیرنده، به اپلیکیشن ایمیل iOS می‌آیند. مانند Gmail و Outlook، برنامه Mail جدید اگر تشخیص دهد که بخش مهمی از پیام را فراموش کرده اید (یعنی آپلود نکردن پیوست زمانی که کلمه “ضمیمه” در متن وجود دارد، شما را تحت فشار قرار می دهد.) برای اتوماسیون بیشتر، کاربران می توانند اکنون هشدارهای Remind Later و Follow Up را تنظیم کنید تا اقدامات مربوطه را به خود یادآوری کنند.

بررسی ایمنی

Safety Check جدیدترین ویژگی حریم خصوصی اپل است که به کاربران امکان می دهد بهتر مدیریت کنند که چه کسی و چگونه اطلاعاتشان به اشتراک گذاشته می شود. برای مثال، می‌توانید اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی را خاموش کنید، مجوزهای حریم خصوصی را بازنشانی کنید، و دسترسی به پیام‌ها و فایل‌ها را لغو کنید. همه این موارد در زمانی که قربانیان آزار و اذیت تحت تعقیب قرار می گیرند، حیاتی هستند. در برنامه بررسی ایمنی، همچنین می‌توانید برنامه‌هایی را که به افراد اجازه دسترسی داده‌اید، مدیریت کنید. این اپلیکیشن با سازمان هایی که در برابر خشونت خانگی ایستاده اند، مانند شبکه ملی برای پایان دادن به خشونت خانگی و مرکز ملی قربانیان جنایت، طراحی شده است.

 

اپلیکیشن های سلامت و تناسب اندام

به‌روزرسانی‌های آتی برنامه‌های سلامت و تناسب اندام اپل به کاربران کمک می‌کند تا سلامتی و آمار خود را بهتر درک کنند. یک ویژگی جدید داروها در برنامه Health، داروهایی را که به صورت روزانه مصرف می‌کنید برای مدیریت بهتر ثبت می‌کند. همچنین می‌توانید برای مخاطبین دعوت‌نامه بفرستید تا اطلاعات سلامتی خود را به اشتراک بگذارند – مانند یک معاینه گاه به گاه. در مورد برنامه تناسب اندام، کاربران بدون اپل واچ اکنون می توانند از حسگرهای حرکتی آیفون برای ردیابی مراحل، مسافت و کالری سوزانده شده استفاده کنند.

سیری

برخی از میانبرهای جزئی اما بسیار ضروری به دستیار صوتی اپل می آیند، مانند امکان افزودن ایموجی به پیام های متنی دیکته شده، ارسال پیام بدون نیاز به تایید عمل با سیری، و قطع کردن تلفن و تماس های FaceTime با گفتن: “Hey سیری، تلفن را قطع کن.”

iOS 16 چه زمانی در دسترس خواهد بود؟

انتظار می‌رود نسخه رسمی iOS 16 در کنار سری بعدی آیفون در پاییز 2022 راه‌اندازی شود. اگر نسخه بتا عمومی مانند سال‌های گذشته باشد، در اواخر جولای برای ثبت‌نام در دسترس خواهد بود.

آیا آیفون من آپدیت iOS 16 را دریافت خواهد کرد؟

طبق صفحه نرم افزار اپل، iOS 16 برای دانلود در دستگاه های زیر در دسترس خواهد بود:

  • آیفون 13، 13 مینی، 13 پرو و ​​13 پرو مکس
  • آیفون 12، 12 مینی، 12 پرو و ​​12 پرو مکس
  • آیفون 11، 11 پرو و ​​11 پرو مکس
  • آیفون XS و XS Max
  • آیفون XR
  • آیفون ایکس
  • آیفون 8 و 8 پلاس
  • آیفون SE (نسل دوم یا بالاتر)

متأسفانه، این بدان معناست که آیفون‌های 2016 یا قدیمی‌تر، از جمله آیفون 6S و سری 7، آخرین به‌روزرسانی سیستم‌عامل را دریافت نخواهند کرد.