این راز که ما در جهان زندگی می کنیم که به واسطه ذهن و تفکری خلاق شکل می گیرد بر کسی پوشیده نیست. این افراد راه را برای برخی از اختراعات و نوآوری های باور نکردنی بی نظیری که بشریت به آن دست پیدا کرده است، گشوده اند. این که در طول تاریخ قهرمانان مهندسی بسیاری وجود داشته، غیر قابل انکار است اما در حال حاضر در زمان برخی از نوآوران برجسته زندگی می کنیم. در زیر برخی از قهرمانان مهندسی را لیست کرده ایم.

 

۱) Satya Nadella

نادلا یک مهندس آمریکایی هندی است و نمونه ی اصلی سخت کار کردن است. او به عنوان مهندس برق در موسسه فناوری هندوستان در هند فارغ التحصیل شد و بعدا تحصیلات عالی خود را در ایالات متحده ادامه داد و مدرک M.S. و یک MBA دریافت کرد. نادلا در سال ۱۹۹۲ با مایکروسافت IT مایکروسافت به سیلیکون دره پیوست. هنگامی که او یکی از نخستین کسانی بود که مفهوم محاسبات ابری را پیشنهاد کرد، مایکروسافت سرمایه گذاری زیادی در این زمینه انجام داد. او به تدریج به رسمیت شناخته شد و به مقامات بالاتری دست پیدا کرد، اول به عنوان معاون رییس بخش تحقیق و توسعه، و سپس به عنوان رئیس بخش سیستم و ابزار آن. در سال ۲۰۱۴ او با کسب مدرک مایکروسافت به اوج موفقیت رسید

۲) Jeff Bezos
Bezos یک کارآفرین، سرمایه گذار و شهروند آمریکایی است که عمدتا به عنوان بنیانگذار سایت فروش آنلاین آمازون شناخته می شود، جایی که او در حال حاضر به عنوان رئیس و مدیرعامل شرکت می کند. او از سن بسیار جوان به فناوری پیشرفته و مدرک مهندسی برق در پرینستون دست یافت. در یک نقطه، او برای بانک ها و صندوق های سرمایه گذاری کار می کرد و او به سرعت در آنجا شناخته شده و ارتقا یافت. با این حال، موفقیت واقعی او در سال ۱۹۹۳ هنگامی که او تصمیم به شروع راه اندازی آمازون کرد اتفاق افتاد. تقریبا ۲۰ سال بعد، و پس از غلبه بر بی ثباتی مالی، آمازون تبدیل به بزرگترین خرده فروش آنلاین در جهان در سال ۲۰۱۳ شد. با تشکر از موفقیت های طولانی مدت، بیسو به عنوان ثروتمندترین فرد در جهان در سال ۲۰۱۸ نامگذاری شد. بوزو همچنین واشینگتن پست ، یک سرمایه گذار مشتاق و بنیانگذار شرکت فضایی آبی Origin است.

۳) Steve Wozniak
وقتی درباره اپل حرف می زنید احتمالا اولین نامی است که به ذهن می آید استیو جابز است. با این حال، کار Wozniak چیزی است که در قلب فن آوری اپل است. استعداد وی برای محاسبات در سن ۱۳ سالگی، وقتی اولین کامپیوترش را ساخت، آشکار شد. او پیش از انقلاب کامپیوتر شخصی در دهه ۱۹۷۰، هنگامی که با استیو جابز شروع به همکاری کرد، پیشگام بود. Wozniak مسئول ساخت رایانه ها بود و در پشت برنامه های توسعه Apple I و Apple II، دو نقطه عطف انقلابی برای رایانه شخصی بود. هنگامی که اپل پدیده ای محبوب تبدیل شد، امروزه یکی از ثروتمندترین افراد زنده است و یکی از مهندسان معروف ترین دوره های مدرن است.

۴) Sundar Pichai
یک مهندس کامپیوتر آمریکایی هندی، که اغلب به خاطر ایده های نوآورانه خود به عنوان یک نابغه شناخته می شود، در حال حاضر مدیرعامل شرکت گوگل است. او مبتکر گذاشتن نوار ابزار گوگل برای اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس بود. این باعث شد که Sundar توسعه و ترویج ایده مرورگر گوگل، کروم، را انجام دهد و در نهایت آن را محبوب تریم مرورگر جهان کند. Sundar به عنوان معاون رئیس توسعه محصولات، معاون رئیس Chrome، رهبری تیم آندروید، و حتی به عنوان مدیر محصول فعالیت داشته است. پس از آنکه شرکت در سال ۲۰۱۵ تحت بازسازی قرار گرفت، او سرانجام به عنوان مدیر عامل شرکت انتخاب شد.
 ۵) Elon Musk
شکی نیست که Elon Musk یکی از بزرگترین ذهن های زمان ماست. ماسک یک تاجر آمریکایی متولد آمریکایی آفریقای جنوبی است. او در حال حاضر بنیانگذار، مدیرعامل و مدیر فناوری اطلاعات اکتشافات فضایی (SpaceX) است، شرکتی که هدف آن یک تمدن فضایی کارآمد را ایجاد می کند. اولین شرکت خصوصی برای استفاده از وسیله حمل با سوخت مایع برای قرار دادن یک ماهواره در مدار زمین؛ اولین شرکت برای بازگشت به زمین و استفاده مجدد از موشک؛ و انتظار می رود که پروژه ها و دستاوردهای آنها رشد قابل توجهی داشته باشد.موسک همچنین یکی از بنیانگذاران، مدیرعامل و معمار محصول Tesla، Inc، (قبلا Tesla Motors) است. Tesla به عنوان یک شرکت، به عنوان یک تولید کننده ماشین الکتریکی آغاز شد که هدف آن تطبیق تکنولوژی بیشتر و محبوبیت در میان عموم مردم بود. موسک همچنین مدافع شرکت هایی مانند SolarCity، Hyperloop ، OpenAI، Neuralink و است. همه شرکت ها فوق العاده بلند پرواز هستند که توانایی ایجاد یک آینده شگفت انگیز برای بشریت را دارند.

نویسنده: پوریا صادق لو