هنگامی که شما به (Internet of Things (IoT اشاره می کنید و این که چگونه در مهندسی استفاده می شود، اکثر افکار مردم به صنعت تولید معطوف می شود. بدون شک استفاده از دستگاه هایی که با اینترنت که ارتباط برقرار می کنند، و با یکدیگر کار می کنند کار کارخانه را متحول می کند. این فرآیندهای خط مونتاژ را ساده تر و ارزان تر می کند. تخمین زده می شود که IoT تا سال ۲۰۲۵ به میزان ۶،۲ تریلیون دلار تاثیر اقتصادی داشته باشد. بنابراین، انقلاب IOT احتمالا بر هر بخش از اقتصاد، از جمله همه نوع مهندسی، تاثیر می گذارد. بیایید نگاهی به نحوه تنظیم برنامه های کاربردی IOT برای تغییر مهندسی در چند سال آینده بپردازیم. اما ابتدا، بیایید بررسی کنیم که IOT به چه چیزی اطلاق می شود.

IoT چیست؟

به طور خلاصه، IoT دستگاه ها را به صورت بی سیم متصل می کند که معمولا اندازه گیری و ضبط  کارها را انجام می دهند و سپس داده ها را ثبت می کنند. سنسورهای IoT برای سنجش در مورد هر چیزی از جمله فشار، دما، ارتعاشات، چرخش، مکان، گشتاور یا نیروی، ولتاژ، نور، حرکت، صدا، رطوبت، و … استفاده می شود. این بسیار واضح است تا ببینید که چگونه این می تواند در یک محیط مهندسی مفید باشد. دستگاه های هوشمند IoT با نرم افزار و برنامه های تخصصی متصل می شوند، اغلب حجم زیادی داده ها را در یک حافظه ذخیره می کنند. اکنون زمان آن است که چند برنامه کاربردی دنیای واقعی را ببینید.

۱) فناوری RFID
این سیستم شامل برچسب هایی است که به موارد اضافه شده اند و می توانند توسط یک اسکنر ردیابی شوند. آنها در حال حاضر معمولا در انبار ها استفاده می شود، بر خلاف بارکد، ارتباط مستقیم بین جنس و اسکنر نیاز نیست. یک نمونه از استفاده از این در محیط مهندسی، شرکتی است که قطعاتی را تولید می کند.

۲) گرد و غبار هوشمند
خوب، این ایده ی IOT در مراحل اولیه قرار دارد و ممکن است صدای کمی از آن خارج شود. مفهوم این است که فناوری نانو برای ایجاد حسگرهای کوچک IoT که اندازه دانه شن هستند استفاده می شود. این می تواند در صنایع مانند اکتشاف نفت برای ردیابی حرکات سنگ ها استفاده شود و یا می تواند برای پوشش دادن ماشین آلات مهندسی برای شناسایی و هشدار مهندسان به هر گسل یا مشکلات بالقوه مورد استفاده قرار گیرد.

۳) هوافضا – هواپیما هوشمند
تا به حال دستگاه IoT در صنعت هوافضا محدود در کارخانه استفاده شده است. با این حال، برنامه هایی برای ادغام دستگاه های هوشمند IoT در خود هواپیما وجود دارد، بدین معنا که مشکلات فنی و مهندسی تا تیم های تعمیر و نگهداری به این فناوری مجهز شوند. این “مهندسی پیشگیرانه” توسط IoT موجب صرفه جویی میلیون ها دلار در طول زمان خواهد شد.

۴) شبکه های انرژی
امروزه دستگاه های هوشمند در خانه در حال پیشرفت هستند و احتمال دارد که قابلیت های آنها در سال های آتی افزایش یابد. فناوری IoT نیز توسط شرکت های انرژی برای بهبود عملیات خود استفاده می شود. خطوط لوله نفت و گاز از سنسورهای هوشمند برای شناسایی نشتی به سرعت استفاده می کنند تا بتوانند سریعا تعمیر شوند.

۵) عملیات از راه دور در ساخت و ساز
ماشین آلات مانند بیل مکانیکی به طور فزاینده ای با فناوری IoT به کار می روند تا عملیات از راه دور انجام شود. سنسورهای نصب شده بر روی دستگاه باعث حرکت ایمن می شوند. IoT همچنین به این معنی است که مهندسین ارشد یا سرپرست سایت می توانند به راحتی ماشین ها و ابزار را ردیابی کنند، و به آنها یک نمای کلی از کل کار را پیگیری کنند، مخصوصا برای پروژه های ساختمانی در مقیاس بزرگ مفید است. یکی دیگر از دستگاه های IoT که می تواند در محل ساخت و ساز مفید باشد، گوگل شیشه است که به مهندسان اجازه می دهد تا نقاشی ها و دیگر اسناد مهمی را بدون دست به دست بیاورند.


آینده مهندسی

به شرکت های مهندسی به خوبی توصیه می شود تا با آخرین پیشرفت های فناوری IoT به روز شوند و تغییرات را طی چند سال آینده به وجود آورند. فناوری IoT به ماشین آلات، ابزارها و افراد اجازه می دهد تا با یکدیگر مواجه شوند و کارایی بیشتری داشته باشند.
نویسنده: پوریا صادق لو