کشاورزی و دامپروری به گونه ای پیشرفت کرده است که جیره بندی مواد غذایی آن ها می تواند بر سرعت رشد آن ها تاثیرگذار باشد. از طرفی در این صنعت با موجودات زنده مواجه هستیم و کوچکترین بی احتیاطی در تغذیه آن ها می تواند سلامت دام و طیور را به خطر بیندازد. در نتیجه نمی توان هرخوراکی را در اختیار حیوانات قرار داد. خرید بهترین و با کیفیت ترین خوراک ها می تواند موجب افزایش سلامتی و بازدهی گله باشد. اما چطور می توان بهترین خوراک را برای دام و طیور انتخاب کرد؟ این خوراک از چه موادی تشکیل شده است؟ این ها سوالاتی است که در ابتدا برای هر خریداری ایجاد می شود. در این مقاله می خواهیم یکی از برترین ها در زمینه خرید و فروش محصولات کشاورزی را به شما معرفی کنیم. با مجموعه کیمیازرین همراه باشید.

نگاهی اجمالی به خوراک حیوانات

این روزها دامپروری و کشاورزی تبدیل به یک صنعت شده است و برخی از دامپروران از دامی بالغ بر 1000 راس نگهداری می کنند. همین امر تغذیه آن ها را بسیار مهم می کند چرا که کوچکترین اشتباهی می تواند موجب از بین رفتن دام و در نتیجه سرمایه شود. چرخه مستقیم حیوانات با گیاهان قطع شده است و کارخانه های تولید کننده دام و طیور به صورت واسطه اغذیه مورد نیاز را برای حیوانات فراهم می کنند. دام وطیور برای گوشت و دیگر محصولاتشان پرورش داده می شوند و به همین دلیل غذایی که برای آن ها تهیه می شود در ابتدا می بایست کیفیت بالایی داشته باشد و در واهله دوم باید به گونه ای فرموله شود که در کوتاه ترین زمان سبب وزن گیری آن ها گردد.

متخصصین بر این باورند که غذاهای دام باید به گونه ای فرموله شود که تمامی نیازهای حیوانات به مواد مغذی تامین شود. بسنده کردن به غذاهای صنعتی نیز می تواند خطرات جدی برای حیوانات به همراه داشته باشد به همین دلیل بهترین راه این است که در کنار تغذیه طبیعی از مواد مکمل نیز استفاده شود. یکی از بهترین و مناسب ترین مراکز که علاوه بر مواد غذایی، مکمل را نیز توزیع می کند کیمیازرین می باشد که می توانید مواد مورد نیاز خود را به صورت اینترنتی سفارش دهید و درب منزل دریافت کنید.

جیره غذایی خوراک دام وطیور

خوراک دام می تواند شامل انواع علوفه، کنسانتره، کنجاله و سبوس باشد که در ادامه به بررسی دقیق آن ها می پردازیم.  یکی از انواع علوفه هایی که بسیار مورد توجه دام می باشد یونجه است که ارزش غذایی زیادی دارد. در یونجه می توانید مواد غذایی مانند پروتئین و کلسیم را دریافت کنید. همچنین این غذا در برنامه گاو شیری و گوشتی قرار داده می شود.. در کنار یونجه می توان از علف باغ نیز استفاده کرد که می تواند باعث چرب شدن شیر گاوهای شیری بشود. سیلاژها نیز از تخمیر ساقه و برگ علوفه هایی مانند جو و گندم حاصل می شود که برای هضم بهتر غذا به دام کمک می کند. کاه ارزش غذایی زیادی برای دام ندارد و خوراکی پر حجم و خشک با کمترین ارزش غذایی محسوب می شود. اگر مقدار کاه موجود در رژیم غذایی دام زیاد باشد، مانع از هضم مناسب غذا می شود و مصرف خوراک را نیز کاهش می دهد.

خرید کنسانتره دامی برای دام

کنسانتره به معنی متراکم است. خوراکی است که دارای ترکیبات غنی از چند ماده غذایی ارزشمند تولیده شده و برتای تغذیه دام و تولید مثل آن ها بسیار ضروری و مهم می باشد. زمانی که مقدار معینی از ماده هایى مانند سبوس، تفاله چغندر قند، جو و کنجاله تخم پنبه، کنجاله کنجد را با مکمل های معدنى و ویتامینى مخلوط می کنند، کنسانتره تهیه مى شود. در کنسانتره های دامی مقدار زیادی پروتئین و فیبر می توان یافت و استفاده از آن ها در کنار انواع علوفه ضروری است. کنسانتره ها در انواع کنسانتره دام شیری، کنسانتره دام پرواری و استارتر گوساله ارائه می شوند. انتخاب بهترین کنسانتره دامی و خرید آن اهمیت بسیاری در سلامت و رشد دام دارد.

کنجاله دامی: کُنجاله پس مانده جامدی است که بعد از روغن‌کشی از دانه‌های روغنی به‌جا می‌ماند. کنجاله سویا، کنجاله ذرت و کنجاله کلزا از مهم ترین کنجاله های دامی هستند.

سبوس دامی: سبوس خوراکی از پوسته گندم، جو و برنج است. این خوراک دام سرشار از ویتامین های B، A، پتاسیم، پانتوتنیک اسید، آهن، روی، منیزیم، فسفر، مس، منگنز و سلنیوم است. لازم به ذکر است که وجود ویتامین آ در سلامت دام و طیور بسیار موثر است.

انواع دان های طیور: ذرت، دانه جو و انواع دان های آماده مهم ترین بخش خوراک طیور تخمگذار و گوشتی را تشکیل می دهند.

کنسانتره طیور: کنسانتره یا همان خوراک فشرده در جیره غذایی طیور نقش پررنگی دارد. کنسانتره مرغ گوشتی و مرغ تخمگذار تفاوت هایی با یکدیگر دارد.

کنجاله طیور: انواع کنجاله سویا، کنجاله کنجد، کنجاله پنبه دانه، کنجاله آفتابگردان و کنجاله کلزا با داشتن پروتئین های گوناگون به عنوان منبع تامین پروتئین گیاهی، نقشی مهم در جیره های غذایی طیور دارند. علاوه بر این خوراک که غذای اصلی دام و طیور را تشکیل می دهد،.

خرید خوراک دام و طیور با مناسب ترین قیمت

بخش عمده هزینه پرورش دام، صرف خرید خوراک دام می‌شود. تهیه مواد غذایی مانند یونجه، سیلاژ، کنجاله و علوفه تازه باید به‌صورت هفتگی یا ماهانه بدون توجه به فصل سال انجام شود. سالم بودن و کیفیت محصولاتی که از دام به‌دست می‌آید، وابستگی مستقیم به میزان و مغذی بودن خوراک مصرفی دارد. سلامت غذایی دام روی سلامتی انسان نیز اثر دارد. هزینه اصلی خوراک مربوط به گندم، جو، سویا و ذرت است که هرگز عدد ثابتی ندارند. چنانچه فضایی بزرگ و پاکیزه برای انبار داشته باشید، خرید و نگهداری مواد غذایی گوسفند به‌صورت فصلی توصیه می‌شود. با مراجعه به وب سایت کیمیا زرین می توانید به صورت لحظه ای از قیمت عمده تمامی محصولات دامی مطلع شوید.