معرفی نرم افزار CAD مانند سالیدورک و کتیا

Computer Aided Design) CAD) استفاده از نرم افزار های طراحی کامپیوتری مثل سالیدورک ، کتیا ، اتوکد و …. برای طراحی و ثبت پروسه طراحی محصول است.

طراحی مهندسی مستلزم استفاده از نمادهای گرافیکی مانند نقاط، خطوط، منحنی، نقشه و اشکال است. اساسا، شرح مفصلی در مورد هر جزء را در یک شکل گرافیکی نشان می دهند.

پیشینه

نقشه های مهندسی برای بیش از ۲۰۰۰ سال استفاده شده است. با این حال، استفاده از روش جدید آن به طور رسمی توسط ریاضیدان فرانسوی Gaspard Monge در قرن هجدهم معرفی شد.

از آنجایی که اشیای بصری فراتر از زبان هستند، نقشه های مهندسی در طول سال ها تکامل یافته و محبوب شده اند. در حالی که نقشه های مهندسی قبلی با دست کشیده شده بودند، مطالعات نشان داده اند که طرح های مهندسی بسیار پیچیده هستند. راه حل برای بسیاری از مشکلات مهندسی نیازمند ترکیبی از سازمان، تجزیه و تحلیل، اصول حل مسئله و نمایش گرافیکی مشکل است. اشیاء مهندسی با یک رسم فنی (که به عنوان پیش نویس نیز نامیده می شود) نشان داده می شود که نشان دهنده طرح ها و خصوصیات روابط فیزیکی و داده است. از آنجایی که نقشه های فنی دقیق هستند و به طور واضح تمام اطلاعات جسم را در بر می گیرند، باید دقیق رسم شوند. این جایی است که نرم افزار های CAD مثل سالیدورک و کتیا نقشش پررنگ می شود. هنگامی که ابتدا معرفی شد، CAD دقیقا یک قاعده اقتصادی نبود زیرا کامپیوترها در آن زمان بسیار پر هزینه بودند. افزایش قدرت کامپیوتر در بعد از قرن بیستم و با ورود مینی کامپیوتر و به همین ترتیب ریزپردازنده، مهندسان اجازه پیدا کردند از فایل های CAD استفاده کنند که نمای دقیق ابعاد و خواص جسم را به خوبی نشان می دهد.

کاربرد

برای انجام طرح اولیه و طرح بندی، جزئیات طراحی و محاسبات، ایجاد مدل های سه بعدی، ایجاد و انتشار نقشه ها و همچنین ارتباط با تجزیه و تحلیل، بازاریابی، تولید نهایی استفاده می شود.

تسهیل فرآیند تولید را با انتقال اطلاعات دقیق در مورد یک محصول به صورت خودکار انجام می دهد که می تواند توسط پرسنل آموزش دیده تفسیر شود.. استفاده از ابزارهای نرم افزاری CAD اجازه می دهد که شی را از هر زاویه، حتی از داخل نگاه کنید. یکی از مزایای اصلی طراحی CAD این است که ویرایش در مقایسه با روش دستی سریعتر است.

CAD در حال حاضر به طور گسترده ای برای محصولات صنعتی، فیلم های متحرک و سایر برنامه های کاربردی استفاده می شود. معمولا چاپگرهای حرفه ای برای پرینت مورد نیاز است.

انواع نرم افزار CAD

از زمان معرفی نرم افزار های سالیدورک و کتیا و … در اواخر دهه ۱۹۶۰، نرم افزار CAD با پیشرفت بهبود یافته است. یک طبقه بندی گسترده برای این نرم افزارها به صورت زیر است:

  • ۲D CAD
  • ۳D  CAD
  • مدل Wireframe 3D و مدل سطح
  • مدل سازی جامد
3 پاسخ

تعقیب

  1. […] ما بسیار مهم هستند. این نرم افزار ها شامل یک برنامه CAD برای طراحی یا بسته CAE برای ارزیابی این طرح ها می باشد. […]

  2. […] ارتباط بسیار خوبی با نرم افزار های مدل سازی سری CAD/CAM دارد. برای شبیه سازی و تحلیل فرآیندها در این نرم افزار […]

دیدگاه ها غیر فعال است.