اگر به دنبال شغل برنامه نویسی هستید، داشتن نمونه کار ضروری است. بیاموزید که چگونه یک نمونه کار کدنویسی متمایز بسازید.
پورتفولیوهای کدنویسی رزومه های آنلاینی هستند که پروژه های کدنویسی شما را به کارفرمایان نشان می دهند. در حالی که یک رزومه به مدیران استخدام در مورد توانایی های کدنویسی شما می گوید، یک نمونه کار نشان می دهد که شما واقعا چه کاری انجام داده اید.

همه متخصصان برنامه نویسی، از جمله دانشمندان داده، مهندسان نرم افزار، و توسعه دهندگان وب، باید یک نمونه کار داشته باشند. این راهنما توصیه هایی را در مورد نحوه ایجاد یک نمونه کار کدنویسی، چه چیزی شامل، چه فرمتی استفاده کنید، و چگونه پروژه های خود را به بهترین شکل نشان دهید و مهارت های خود را برجسته کنید، ارائه می دهد.

مطالعه بیشتر: 10 سوال مهم که باید از کارشناس خدمات طراحی سه بعدی بپرسید

آیا واقعاً به یک نمونه کار برنامه نویسی نیاز دارید؟

هر کسی که به دنبال شغلی است که شامل برنامه نویسی یا پیشرفت شغلی باشد، به یک نمونه کار برنامه نویسی نیاز دارد. این شامل تحلیلگران و مهندسان سیستم های کامپیوتری، مدیران پایگاه داده و شبکه، مهندسین تضمین کیفیت نرم افزار، و توسعه دهندگان وب و نرم افزار می شود.

کارفرمایان به طور فزاینده ای به دنبال متقاضیانی با نمونه کارها می گردند و نمونه کارها را به اندازه رزومه و نامه های پوششی مهم می دانند.

مدیران استخدامی پرمشغله ممکن است فقط نمونه کارها را از بین ببرند، بنابراین مهم است که تا حد امکان از طریق طراحی و توضیحات هدفمند و مختصر پروژه، آن را به خود جلب کنید. شما می خواهید مجموعه کدنویسی شما کارفرمایان بالقوه را وادار کند تا نگاه دقیق تری داشته باشند.

آنچه سبد کدنویسی شما به آن نیاز دارد

این بخش شما را از طریق اجزای اصلی نمونه کارها کدگذاری راهنمایی می کند. پروژه ها مهمترین عنصر در مجموعه کدنویسی شما هستند و ما جزئیاتی را در مورد برجسته کردن آنها ارائه می دهیم.

نام دامنه

نام دامنه پورتفولیوی کدنویسی شما – آدرس اینترنتی که در آن زندگی می کند – باید هویت حرفه ای و نوع کاری شما را نشان دهد. نام دامنه 10 تا 20 دلار در سال هزینه دارد.

بررسی کنید که آیا نام دامنه قبلاً از طریق جستجوی وب یا ابزار جستجو مانند icann.org گرفته شده است یا خیر و به چند نام پشتیبان فکر کنید.

میزبان

میزبان پورتفولیوی کدنویسی شما می تواند یک وب سایت، وبلاگ یا سایت شبکه ای مانند لینکدین باشد. می‌توانید گزینه‌های رایگان را در آنجا پیدا کنید یا خودتان بسازید، اما بسیاری از برنامه‌نویسان تصمیم می‌گیرند برای یک پلتفرم میزبانی با کیفیت مانند مواردی که در زیر توضیح داده شده است، هزینه کنند.
یا، می توانید گزینه های بیشتری را برای بهترین ارائه دهندگان میزبانی وب بررسی کنید.

صفحات GitHub

کدنویسان این پلتفرم را توصیه می کنند که به شما امکان می دهد یک سایت از ابتدا ایجاد کنید یا از یک تم از پیش ساخته شده استفاده کنید. همچنین به حساب‌های GitHub کاربران پیوند می‌دهد و URLهای سفارشی را ارائه می‌دهد.

Itch.io

صفحات Itch.io که توسط توسعه‌دهندگان بازی برای آپلود و فروش آثارشان استفاده می‌شود، می‌تواند شامل بیو، پروژه‌ها و پیوندهای رسانه‌های اجتماعی باشد.

Squarespace، Wix.com، WordPress

این هاست های معروف به شما این امکان را می دهند که یک وب سایت از یک قالب بسازید که ساده ترین راه برای ایجاد نمونه کار است. با این حال، مهارت های توسعه وب شما را نشان نمی دهد.

بخش “درباره من” و اطلاعات تماس

بخش “درباره من” باید لحن شخصی تری نسبت به رزومه شما داشته باشد تا به شخصیت شما کمک کند. شامل یک بیوگرافی کوتاه و اطلاعاتی مانند:

  • نقاط قوت حرفه ای
  • تجربیات و سرگرمی های مرتبط خارج از کار
  • جوایز و افتخارات
  • خلاصه ای از ارزش های محل کار شما
  • به رزومه قابل دانلود خود پیوند دهید
  • تحصیلات
  • گواهینامه های فنی مرتبطی که کسب کرده اید
  • اطلاعات تماس را حتما اضافه کنید. یک آدرس ایمیل معمولاً کافی است، اما می‌توانید پروفایل‌های Github و Linkedin و دسته توییتر خود را نیز فهرست کنید.

پروژه ها

پروژه ها گوشت سبد کدنویسی شما هستند. آنها به کارفرمایان بالقوه نشان می دهند که شما چه کاری انجام داده اید و چگونه می توانید به شرکت های آنها کمک کنید.

شما باید 4-10 پروژه داشته باشید

زمانی که تصمیم می گیرید چه تعداد پروژه را شامل شود، به کیفیت به کمیت فکر کنید. اگر تنها چهار پروژه شما مهارت های شما را به بهترین شکل نشان می دهد، فقط چهار پروژه را شامل شود. پروژه های اخیر به پروژه های قدیمی ترجیح داده می شوند.

پروژه های شما باید بهترین کار شما باشد

زمانی را صرف کنید تا مطمئن شوید که پروژه های شما با پاکسازی و اصلاح کدها به بهترین شکل ممکن ارائه می شوند تا آن را خوانا و کارآمد کنید. اضافه کردن توصیفات و نظرات مثبت در مورد پروژه های خود را از کارفرمایان و مشتریان قبلی در نظر بگیرید.

پروژه های شما می تواند هر چیزی باشد…

انواع پروژه هایی که در نمونه کار شما نمایش داده می شود می تواند یکی از موارد زیر باشد:

تکالیف کلاس: اگر به تازگی در حرفه خود شروع کرده اید، از جمله پروژه هایی از یک بوت کمپ برنامه نویسی یا مدرک برنامه نویسی کامپیوتر کاملا قابل قبول است.

پروژه‌های شخصی یا داوطلبانه: اگر در پروژه‌های حرفه‌ای مرتبط کوتاهی دارید، پروژه‌های شخصی را که ساخته‌اید، مانند وبلاگ، بازی یا وب‌سایت اضافه کنید.

کار آزاد: علاوه بر پروژه هایی که به عنوان کارمند انجام می شود، پروژه های آزاد نیز یک بازی منصفانه است.

مشارکت در پروژه های منبع باز: اینها می توانند نقاط قوت شما را در همکاری برجسته کنند. حتما نقش خود را شرح دهید.

پروژه های در حال انجام: با استفاده از آنها، کارفرمایان می توانند به روز رسانی کدهای بلادرنگ را مشاهده کنند. فقط به یاد داشته باشید که آنها را به طور منظم به روز کنید.

… اما پروژه های شما باید مهارت های مرتبط با شغل را نشان دهند

پروژه های موجود در پورتفولیوی کدنویسی خود را با کارفرمایان بالقوه خود، موقعیت هایی که می خواهید و نوع پروژه هایی که می خواهید روی آنها کار کنید، تنظیم کنید.

اگر برای موقعیت‌های توسعه‌دهنده وب درخواست می‌دهید، روی وب‌سایت‌هایی که ساخته‌اید تمرکز کنید، اما شاید نه روی بازی‌های ویدیویی که توسعه داده‌اید.

ایده های پروژه برای مهندسان نرم افزار شامل بصری سازهای الگوریتم، وبلاگی که به پایگاه داده متصل می شود، سیستم های مدیریت تماس و برنامه های کاربردی وب یا تلفن همراه است.

نمونه کارها باید به خواننده پنجره ای برای ورود به پروژه های شما بدهد

با قرار دادن اسکرین شات، ارائه پیوند به وب سایت ها یا صفحات وب که روی آنها کار کرده اید، یا پیوند دادن به پروژه های خود در GitHub، مشاهده پروژه های خود را برای کارفرمایان آسان کنید.

برای هر پروژه توضیحاتی بنویسید و جزئیات نحوه برخوردتان با آن و هر چیزی را که می خواهید برجسته کنید بنویسید. برای پروژه های گروهی، مشخص کنید روی کدام قسمت ها کار کرده اید و نقش خود را.

اطمینان حاصل کنید که مجوز نمایش پروژه های تکمیل شده برای مشتریان یا کارفرمایان سابق را دارید تا از مشکلات قانونی جلوگیری کنید.

نتیجه گیری

ایجاد پورتفولیو یک مرحله ضروری اما زمان بر در فرآیند جستجوی کار است. راهنمای ما در مورد نحوه ایجاد یک نمونه کار کدنویسی می‌تواند نکات، پیشنهادات و ابزارهایی را که برای انجام آن نسبتاً سریع و بدون درد نیاز دارید، ارائه دهد. برای شروع، پلتفرم هایی مانند GitHub را کاوش کنید.