با اینکه تکنولوژی پرینت سه بعدی در دهه های گذشته پیشرفت قابل توجهی داشته است، اما این تکنولوژی عمدتا در زمینه های سرگرمی و طراحی های ساده به کار گرفته می شود و اشیا چاپ شده اگر میخواستند جنسی جز پلاستیک داشته باشند این فرایند بسیار گران تمام می شد.

با این حال، در سال ۲۰۱۸ فرایندی به جهان عرضه خواهد شد که پرینت سه بعدی را حتی برای تولید اجسامی از جنس فلز مقدور خواهد کرد و می تواند نحوه ی تولید بسیاری از اجسام را تغییر دهد.

یکی از مزیت هایی که می توان نام برد این است که تولید کنندگان نیز نیست برای تولیدات خود از انبار های بزرگ استفاده کنند، فقط کافی است زمانی که به قطعه ای نیاز پیدا کردند مانند قطعه ای برای یک ماشین آن را به سادگی چاپ کنند.

در بلندمدت، کارخانجات بزرگ که مجموعه های محدودی از قطعات را تولید می کنند ممکن است بازنشسته شوند و حتی این چاپگر ها قطعاتی را وارد بازار کنند که با نیاز مشتری سازگار تر است.

این تکنولوژی می تواند قطعات سبک تر، قوی تر و اشکال پیچیده ای ایجاد کند که با روش های تولید فلزات معمول امکان پذیر نیست. همچنین می تواند کنترل دقیق تر ریزساختار فلزات را فراهم کند. در سال ۲۰۱۷، محققان آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور اعلام کردند که یک روش چاپ سهبعدی را برای ایجاد قطعات فولادی ضدزنگ دو برابر قویتر از استاندارد ساخته شده است.

همچنین در سال ۲۰۱۷، شرکت چاپ سه بعدی Markforged ، نخستین چاپگر سه بعدی فلزی را با قیمت کمتر از ۱۰۰،۰۰۰ دلار منتشر کرد. این طرح می تواند ۱۰۰ برابر سریعتر از روش های تولید قطعات فلزی به روش قدیمی عمل کند.

ساخت قطعات فلزی از این روش نیز بسیار آسان تر است. Desktop Metal در حال حاضر نرم افزاری را ارائه می دهد که طرح های آماده برای چاپ سه بعدی را تولید می کند. کاربران به برنامه مشخصات جسم که می خواهند چاپ شود را می دهند، و نرم افزار یک مدل کامپیوتری مناسب برای چاپ را تولید می کند.

GE، که مدتها پیش طرفدار چاپ سه بعدی در محصولات حمل و نقل هوایی خود است، نسخه آزمایشی چاپگر فلزی جدید خود را تولید کرده است که به اندازه کافی برای ساخت قطعات بزرگ سریع است. این شرکت قصد دارد فروش این چاپگر را در سال ۲۰۱۸ آغاز کند.

نویسنده: پوریا صادق لو