شغل پر سود در مهندسی مکانیک

رشته مهندسی مکانیک رشته مهندسی عمدتا تعریف شده است و شامل دو بخش اصلی تخصص است: سیستم های مکانیکی و سیستم های حرارتی. همپوشانی زیادی بین آن و دیگر رشته های مهندسی عمده مانند هوافضا، نفت، برق و متالورژی وجود دارد.

مهندسان مکانیک چه کار میکنند؟

آنها مواد اولیه و انرژی را با سیستم ها و فرایندها ترکیب می کنند تا محصولاتی را تولید کنند که از نظر اقتصادی به صرفه است. آنها مفهوم و طراحی سیستم های جدید را به خوبی می دانند. آنها همچنین از مجموعه ای از ابزارهای پیشرفته استفاده می کنند. مهندسی با کمک کامپیوتر (CAE) یک اصطلاح عمومی است که همه چیز را از طریق طراحی کامپیوتری (CAD)، تجزیه و تحلیل المان محدود (FEA) و دینامیک سیالات محاسباتی (CFD) را شامل می شود.

کدام ویژگی های شخصیتی را دارند؟

مهندسان مکانیک نیاز به مهارت های ریاضی عالی و دانش عمیق علمی دارند. مهارت های فنی، خلاقیت و توانایی های عملی آنها در کل چرخه عمر محصول، از مفهوم، طراحی و توسعه و تولید، ضروری است. مهندس مکانیک باید یک فرد تیمی باشد، همچنین باید توانایی هدایت را با صدور دستورالعمل های کلامی و کتبی روشن داشته باشد.

چگونه وارد یک حرفه مهندسی مکانیک شوید؟

آماده سازی در سطح دبیرستان آغاز می شود. دانش آموزانی که مایل به تحصیل در رشته مهندسی مکانیک هستند، باید توانایی های قوی در ریاضیات (جبر، مثلثات، هندسه) و علوم (شیمی و فیزیک) داشته باشند. دانش آموزان نیز باید مهارت های تفکر خواندن خوب و توانایی برقراری ارتباط را به شیوه ای واضح داشته باشند.

گام بعدی کسب مدرک لیسانس است. دانشگاه های ایالات متحده آمریکا ۳۰۸ مدرک کارشناسی، ۲۱۶ مدرک کارشناسی ارشد و ۱۳۴ مدرک دکتری در مهندسی مکانیک ارائه می دهند. در نتیجه، فراوانی فرصت های تحصیلی در تقریبا در هر گوشه ای از ایالات متحده وجود دارد. در ایالات متحده آمریکا، مهندسین مکانیک باید دارای مجوز باشند. این کار با اولین تکمیل امتحان مهندسی و بعد (پس از چهار سال تجربه کاری)، اصول و تمرین امتحان مهندسی، از طریق شورای ملی امتحان مهندسی و نقشه برداری انجام می شود.

درآمد مهندسان مکانیک در شغل های مختلف چقدر است؟

یک مدرک مهندسی مکانیک جامدات برای انواع مسیرهای حرفه ای در رشته مهندسی عالی است. این می تواند به شغل های زیر منجر شود که ما بیشتر آنها را بررسی خواهیم کرد:

 • مهندس پروژه
 • مهندس ارشد
 • مهندس طراحی
 • مهندس تولید
 • مهندس ارشد طراحی

شغل خاص، نوع شرکت و صنعتی که در آنها فعالیت می کنند، پرداخت و مزایا را تعیین می کند.

برخی از شرکت های مشهور که مهندسان مکانیک را استخدام می کنند عبارتند از:

 • شرکت بوئینگ
 • شرکت Northrop Grumman
 • شرکت جنرال موتورز
 • شرکت موتور فورد
 • شرکت ژنرال الکتریک (GE)

مهندس پروژه:
مهندسین پروژه کارکنان پروژه های مهندسی را نظارت می کنند. آنها نظارت پروژه ها و مهلت ها را نظارت می کنند و اطمینان می دهند که پروژه با موفقیت در زمان و در بودجه کامل اجرا می شود. آنها اغلب تماس فنی برای مشتری هستند. تقریبا ۹٪ از مهندسان مکانیک به این سمت می روند. حقوق بین ۶۲۰۰۰ دلار (سطح ورود، تجربه کمتر از ۵ سال) و ۹۵۰۰۰ دلار (تجربه ۲۰ ساله) (در آمریکا) می باشد. مزایای مشترک شامل بیمه پزشکی، دندان پزشکی و بینایی است. مدرک کارشناسی حداقل مورد نیاز است، و برخی از موقعیت ها نیاز به مدرک کارشناسی ارشد دارند.

مهندس ارشد:
مهندسین ارشد مهندسی مکانیک، سیستم های الکتریکی را ایجاد و بهبود می دهند. آنها با طراحی محصول، توسعه و ایجاد فرآیندهای تولید محصولات مشارکت دارند. تقریبا ۵۰ درصد مهندسان مکانیک به یک مهندس ارشد تبدیل می شوند. حقوق برابر بین ۸۴۰۰۰ دلار آمریکا (سطح ورود، تجربه کمتر از ۵ سال) و ۱۱۲۰۰۰ دلار (تجربه ۲۰ ساله) است. مزایای مشترک شامل بیمه پزشکی، دندان پزشکی و بینایی است. لیسانس یا مدرک کارشناسی ارشد معمولا مورد نیاز است.

مهندس طراحی:
مهندسان مکانیک طراحی نقشه های محصولات را توسعه می دهند که معمولا باید با دستورالعمل های دولت و قوانین صنعت مطابقت داشته باشند. آنها سیستم های مکانیکی را برای تایید عملکرد خود، طراحی کتابچه های محصول و اطمینان از طراحی مطابق با پارامترهای عملکرد تجزیه و تحلیل می کنند. تقریبا ۹٪ از مهندسان مکانیک به یک مهندس طراح می شوند. حقوق بین ۶۴۰۰۰ دلار (سطح ورود، تجربه کمتر از ۵ سال) و ۸۴۰۰۰ دلار (تجربه ۲۰ ساله) است. مزایای مشترک شامل بیمه پزشکی، دندان پزشکی و بینایی است.

مهندس تولید:
مهندسان تولید روش های بهینه برای استفاده از ماشین آلات در تولید محصولات را توسعه می دهند. آنها با استفاده از تحقیق و توسعه راه های جدید برای بهبود تولید و دست زدن به محصول، حداکثر بهره وری را می دهند. تقریبا ۹٪ از مهندسان مکانیک به این شغل می روند. حقوق بین ۶۳۰۰۰ دلار (سطح ورود، تجربه کمتر از ۵ سال) و ۸۰ هزار دلار (تجربه ۲۰ ساله) می باشد. مزایای مشترک شامل بیمه پزشکی، دندان پزشکی و بینایی است. مدرک کارشناسی حداقل مورد نیاز است.

مهندس ارشد طراحی:
مهندسان ارشد معمولا تیم های فنی را هدایت می کنند که ممکن است شامل مهندسین یا تحلیل گران فنی باشند. نقش آنها بسته به نوع شرکت متفاوت خواهد بود. آنها ممکن است مسئول تولید محصولات یا تجهیزات جدید باشند یا نیاز به بهبود تکنولوژی موجود برای حفظ موقعیت بازار شرکت داشته باشند. تقریبا ۹ درصد مهندسان مکانیک به یک مهندس ارشد طراحی تبدیل می شوند. حقوق برابر بین ۸۱،۰۰۰ دلار آمریکا (سطح ورود، تجربه کمتر از ۵ سال) و ۱۰۰،۰۰۰ دلار (تجربه ۲۰ ساله) است. مزایای مشترک شامل بیمه پزشکی، دندان پزشکی و بینایی است. اکثر شرکت ها یک مدرک کارشناسی ارشد با مهارت در نرم افزار طراحی کامپیوتری را ترجیح می دهند.

نویسنده: پوریا صادق لو

1 پاسخ

تعقیب

 1. […] دانشجویان با استعداد در زمینه ی فیزیک و مکانیک، مهندسی مکانیک می تواند یک انتخاب عالی برای آینده باشد. به عنوان یک […]

دیدگاه ها غیر فعال است.