توانایی های تکنولوژیکی در قرن گذشته به سرعت چشمگیری پیشرفت داشته است. کارهای دستی بعدها با استفاده از ابزارهای صنعتی جایگزین شد و بخش صنعتی به تدریج با راه حل های جدید دیجیتالی جایگزین شد. با هر یک از این انتقال، پیچیدگی ها، مسائل و نگرانی هایی همراه با آنها وجود دارد. عصر دیجیتال جدید فرصت هایی را فراهم می کند که قبلا غیر قابل تصور بود؛ از پیشنهادات خرید شخصی تا اتصال فوری با عزیزان شما و فراتر از آن. تمام دانش انسانی فقط یک بار ضربه زدن روی صفحه نمایش دستگاه شخصی شما است.

اما، با تمام این شگفتی ها و این سطح باور نکردنی از دسترسی جهانی، یک نگرانی عمده برای همه وجود دارد. سوال این است؛ چگونه می توان مطمئن باشید که دارایی های دیجیتال شما امن هستند؟

آیا مردم باید درباره حملات سایبری نگران باشند؟

این ها فقط نگرانی های تکراری نیستند، بلکه بسیار بجا هستند. نه تنها داده های ارزشمندی خصوصی و سرمایه فکری وجود دارد، بلکه تنها در طول دو سال گذشته ۹۰٪ از اطلاعات کل جهان ایجاد شده است.

شایان ذکر است که تنها ۸ درصد از کل پول جهان، پول فیزیکی است. بله، این بدان معنی است که ۹۲٪ دیگر از کل پول در جهان به طور موثر در رایانه ها و درایوهای سخت آنهاست. علاوه بر این، جرایم اینترنتی و جاسوسی اقتصادی، در حال حاضر هزینه اقتصاد جهان را برآورد می کند که هر سال بیش از ۴۴۵ میلیارد دلار باشد. این باعث شده همه صاحبان کسب و کار و کاربران از تهدید و پتانسیل آن برای ایجاد پیامدهای منفی و بحران آگاه شوند.

دامنه مشکل
بسیاری از افراد در حال حاضر از عواقب ناشی از عدم اطمینان در مورد داده های خود را رنج می برند. سه میلیارد حساب کاربری یاهو در سال ۲۰۱۳ به خطر افتاد، که به Verizon اجازه می دهد که این شرکت را برای ۳۵۰ میلیون دلار کمتر از آنچه که انتظار می رود، خریداری کند. در سال ۲۰۱۷، Ransomware WannaCry دستگاههایی را که در نرم افزارهای قدیمی ویندوز با بیش از ۱۵۰ کشور و بیش از ۲۰۰،۰۰۰ دستگاه در حال اجرا هستند، تحت تاثیر قرار داده و مجموع آنها بین صدها میلیون تا میلیاردها دلار است.

سازمان های دولتی نیز از اهمیت امنیت سایبری آگاه هستند. تیتر صفحه وب امنیت داخلی ایالات متحده که به امنیت سایبری اختصاص دارد، می نویسد: “زندگی روزمره ما، حیاتی اقتصادی و امنیت ملی بستگی به یک فضای سایبری پایدار، امن و انعطاف پذیر دارد.”  و آنها کاملا حق دارند.

کارشناسی ارشد در امنیت سایبری
این سناریو جهانی بحرانی امنیت سایبری را یکی از بالاترین اولویت ها برای اکثر شرکت های سراسر جهان ساخته است. همانطور که انتظار می رود، خدمات حرفه ای کسانی که دارای مدرک کارشناسی در امنیت سایبری هستند، یا کارشناسی ارشد در عملیات و مدیریت اطلاعات سایبری استراتژیک (SCOIM) بسیار ارزشمند است.

یک حرفه ای که در زمینه امنیت سایبری تخصص دارد، بر مسائل مربوط به جنایات انجام شده از طریق تکنولوژی یا جرایم اینترنتی متمرکز است. دانش آموزان این رشته ها در مورد روش های فنی که اغلب توسط جنایتکاران مورد استفاده قرار می گیرند، و همچنین مسائل پیچیده اجتماعی و حقوقی پیرامون دنیای دیجیتال می آموزند. به طور خاص، برخی از موضوعات مورد مطالعه شامل مدیریت ریسک، معماری امنیت، حفاظت از داده ها و دفاع شبکه است.

کاربرد و سودآوری
در مجموع، این موقعیت شامل یک مقدار زیادی مسئولیت و هدف در مقیاس بزرگ است.

متخصصان امنیت سایبری فرصت های شغلی فراوانی را به جای دفاع، هوا فضا و سازمان های دولتی پیدا می کنند. اگر چه این ها همه از سر دلسوزی متخصصان امنیت سایبری نیست؛ این یک حرفه بسیار سودآور است. به گفته فوربس، “کارشناسان امنیت سایبری گزارش می کنند که حقوق و دستمزد ۱۱۶۰۰۰ دلار یا تقریبا ۵۵٫۷۷ دلار در هر ساعت را دریافت می کند. طبق اداره آمار کار، این تقریبا سه برابر درآمد متوسط ​​ملی برای کارگران روزمزد  است. ”

علاوه بر این، پیش بینی می شود که بازار امنیت سایبری تا سال ۲۰۲۱ به میزان قابل توجه ۲۰۲ میلیارد دلار برسد که در مقایسه با ۱۲۲ میلیارد دلار که فقط دو سال پیش ارزش آن را داشت، نشان دهنده افزایش تقریبا ۶۵ درصد در عرض پنج سال گذشته است و احتمالا فقط آغاز کار است.

به همین دلیل یک حرفه ای در امنیت سایبری می تواند یک سودآور باشد.

نویسنده: پوریا صادق لو